Københavns største skralde-forurenere kortlagt

12. november 2020 | Nyhed

Carlsberg, Prince, Kings og Marabou var nogle af de brands, der blev fundet flest af til World Clean-up Day i København i september. I år blev der nemlig ikke bare samlet affald. Hundredvis af frivillige deltog også i Københavns første skralde-blitz, hvor indsamlet affald blev talt og registreret efter producent.

I september løb verdens største affaldsindsamling, World Clean-up Day, af stablen. Og i København blev der ikke bare samlet affald. Hundredvis af frivillige deltog også i Danmarks første Skralde-Blitz – eller Producent-tjek – hvor skraldet blev talt op og registreret efter producent. Formålet var at sætte fokus på virksomhedernes ansvar for, at deres produkter ikke ender som skrald i naturen og byrummet, og at komme i dialog med virksomhederne om, hvordan de kan mindske deres affaldsmængde og f.eks. producere mere genanvendelig emballage.

Optællingen af skrald foregik på henholdsvis Amager, Østerbro, Peblingesøen, Indre By og Christianshavn. Hvert sted stod frivillige for at tælle og registrere en repræsentativ mængde af det indsamlede affald.

Og vinderne er…

Inspirationen til Skralde-Blitzen kommer fra udlandet, hvor bevægelsen #breakfreefromplastic de seneste to år har stået for flere internationale producent-tjek. Sidste år blev Coca-Cola, Nestlé og PepsiCo udråbt til internationale ”vindere” i plastikforurening.

Vores Skralde-blitz viser tydeligt at også i de københavnske søer, gader og parker, er der en overvægt af affald fra bryggerier og slikproducenter, omend nogle af navnene har et mere lokalt islæt. I top 10 finder vi fire bryggerier, to tobaksfirmaer og to slikproducenter.

Følgende 10 virksomheder har den tvivlsomme ære at optræde på toppen af listen i København:

  1. Carlsberg (som også ejer Tuborg og Kildevæld -elv om der er et velfungerende pantsystem på flasker og dåser, er antallet af kapsler og plastikemballage højt)
  2. American Tobacco (emballage fra Prince og Kings, skodder blev indsamlet og vejet separat)
  3. Mondelez (der bl.a. laver Marabou, Toblerone og Daim)
  4. Royal Unibrew A/S (Royal, Egekilde, Mokai og Faxe Kondi)
  5. Harboes Bryggeri A/S (Harboe øl)
  6. Reitan Group (7-eleven)
  7. Philip Morris International (emballage fra Marlboro, Skjold og Chesterfield)
  8. Semper idem Underberg AG (Små flasker og emballage fra Underberg drik)
  9. McDonald’s Corporation (emballage)
  10. Mars, Incorporated (Mars, M&M, Snickers, Twix)

Optællingen var en såkaldt “brand audit”, hvilket vil sige, at man har optalt i antal og ikke i kilo. Der vil derfor være risiko for en vis bias, i det kun affald med synligt logo tæller med i opgørelsen. Det har derfor ikke været muligt at tælle skodder med i opgørelsen, da det ikke har været muligt at registrere et brand på de mange skodder, der blev samlet op på dagen. Det er derfor sandsynligt, at listen ovenover ville se anderledes ud, hvis det havde været muligt at registrere producent de henslængte skodder. Se længst nede i artiklen, hvordan vi er gået til værks.

Virksomhederne har også et ansvar

Målet med Skralde-blitzen er at sætte fokus på virksomhedernes moralske og snart praktiske ansvar for de stigende mængder affald, der havner i naturen, byrummet og havet.

Hidtil har det været kommunerne alene, der for vores fælles skattepenge har indsamlet og bortskaffet affald fra private og husholdninger. Den stigende mængde engangsemballage skaber udfordringer, dels fordi det er svært at genanvende, og dels fordi det ofte havner i naturen og i byrummet. Det er både et stort ressourcespild og et voksende og dyrt miljøproblem.

Fremover bliver det i stedet virksomhederne selv, der skal håndtere det affald, deres produkter skaber. Ordningen kaldes Udvidet producentansvar og indføres i hele EU. Hvordan det nye udvidede producentansvar præcis udmøntes er endnu uafklaret. Men grundlæggende åbner det en vigtig mulighed, idet virksomhederne nu får en direkte tilskyndelse til at reducere affaldsmængden og udvikle genanvendelig emballage, herunder at udbrede vores pant-system til flere emballagetyper end blot flasker og dåser.

Vores optælling, som for plastikaffaldets del bliver samlet af Plastic Change i en snarlig opgørelse for hele Danmark, viser hvilken stor opgave, der venter affaldsproducenterne med at håndtere eget affald. Med til billedet hører også, at en stor del af affaldet faktisk ikke kunne henføres til en producent, fordi varenavnet var faldet af eller opløst. Det komplicerer håndhævelsen af det udvidede producentansvar. Denne problemstilling vil vi dykke dybere ned i, når vi planlægger næste års Skralde-blitz.

Med de lokale indsamlinger er det også hensigten at spore lokale ”afsendere” på det henkastede affald, for at vi kan få en konstruktiv dialog om mulige løsninger på problemet. Vi fortsætter indsatsen for indsamling og registrering af henkastet affald i 2021, men ser frem til at finde langt mindre affald i fremtiden, når mere emballage fra producenterne kan genanvendes som ressource.

Stor tak til alle de frivillige indsamlere, der deltog.

De grønne organisationer bag skralde-blitzen er:

Amager Øst Lokaludvalg, Danmarks Naturfredningsforening, Danmarks Naturfredningsforening København, Christianshavns Lokaludvalg, Kulturhuset Indre By, Miljøpunkt Amager, Miljøpunkt Indre By & Christianshavn, Miljøpunkt Nørrebro, Miljøpunkt Østerbro, Plastic Change, Ren kærlighed til Amager, UngEnergi og Østerbro Lokaludvalg

Sådan gjorde vi

Affaldet blev indsamlet af frivillige borgere i tre kategorier:

1.       Skrald med logo

2.       Skrald uden logo

3.       Skodder

Alle frivillige fik udleveret tre poser, så de tre kategorier blev indsamlet separat. For hvert sæt af poser, blev der registreret hvor mange, der havde samlet ind, hvor længe og i hvilket område (blev markeret på et kort).

Herefter udvalgte vi fem poser i logo-kategorien. Poserne blev udvalgt tilfældigt, dog sørgede vi for at de var fra forskellige områder i bydelen. Posernes indhold blev optalt og registreret i et skema. Registreringen foregik på baggrund af antal og ikke kilo.

Cigaretskod blev vejet separat. Når American Tobacco alligevel indgår i top 10, er det altså på baggrund af henkastede cigaretpakker og ikke selve skodderne. På Østerbro alene blev der indsamlet 3,5 kilo skodder og 62 kilo affald.

Efterfølgende blev et antal poser med skrald (både med og uden logo) afleveret til NGO’en Plastic Change –  med anvisning af, hvor og hvornår, det var indsamlet. Disse indgår i deres samlede opgørelse for hele landet, der bliver offentliggjort senere.

Læs også:

ArrangementLuftforurening Nyhed

Åbent Hus: Mindre biltrafik i Klimakvarteret

Fra 5. januar 2026 træder nye trafiktiltag i kraft i Klimakvarteret. Onsdag d. 26. november 2025 inviterer Københavns Kommune til Åbent Hus, hvor du kan høre mere om de nye trafikløsninger i kvarteret mellem Jagtvej, Østerbrogade og Lyngbyvej 🚗 Løsningerne skal mindske biltrafikken og gøre det mere sikkert at færdes på cykel og til fods i kvarteret.

Affald og ressourcerArrangement Nyhed

Oplæg om bæredygtig barsel & byttemarked

Er der skadelig kemi i gammelt plastiklegetøj? Er moderne stofbleer et reelt klimavenligt alternativ til engangsbleer? Og er der noget babyudstyr man ikke bør købe brugt, men finde fra ny? Disse – og mange flere – spørgsmål er på programmet, når Miljøpunkt Østerbro og Østerbro Bibliotekerne inviterer til hyggelig og inspirerende barselscafé for kommende og nybagte forældre i Kildevæld Kulturcenter den 27. november. Det er gratis men tilmelding er nødvendig. 

Seneste nyt

Instagram

I torsdags havde vi en hyggelig farverig eftermiddag, hvor vi malede fuglekasser til efterårsferiens Feriecamp🎨 Der kom både børn og voksne forbi, der sammen dekorerede 13 forskellige fuglekasser, så fuglene i lokalområdet kan nu flytte ind i helt nye farverige hjem 🦜🐦🪶🪹 workshoppen var lavet i samarbejde med Den bemandede legeplads i Kildevældsparken og Svanemøllehallen, hvor fuglekasserne nu skal op og hænge som en del af Svanemøllehallens nye grønne plads, som er støttet af biodiversitetspuljen for at skabe mere biodiversitet - vi krydser fingre for, at vi inden længe ser nye indflyttere og forhåbentlig nogle små af slagsen til foråret 🍀
I torsdags havde vi en hyggelig farverig eftermiddag, hvor vi malede fuglekasser til efterårsferiens Feriecamp🎨 Der kom både børn og voksne forbi, der sammen dekorerede 13 forskellige fuglekasser, så fuglene i lokalområdet kan nu flytte ind i helt nye farverige hjem 🦜🐦🪶🪹 workshoppen var lavet i samarbejde med Den bemandede legeplads i Kildevældsparken og Svanemøllehallen, hvor fuglekasserne nu skal op og hænge som en del af Svanemøllehallens nye grønne plads, som er støttet af biodiversitetspuljen for at skabe mere biodiversitet - vi krydser fingre for, at vi inden længe ser nye indflyttere og forhåbentlig nogle små af slagsen til foråret 🍀
I torsdags havde vi en hyggelig farverig eftermiddag, hvor vi malede fuglekasser til efterårsferiens Feriecamp🎨 Der kom både børn og voksne forbi, der sammen dekorerede 13 forskellige fuglekasser, så fuglene i lokalområdet kan nu flytte ind i helt nye farverige hjem 🦜🐦🪶🪹 workshoppen var lavet i samarbejde med Den bemandede legeplads i Kildevældsparken og Svanemøllehallen, hvor fuglekasserne nu skal op og hænge som en del af Svanemøllehallens nye grønne plads, som er støttet af biodiversitetspuljen for at skabe mere biodiversitet - vi krydser fingre for, at vi inden længe ser nye indflyttere og forhåbentlig nogle små af slagsen til foråret 🍀
I torsdags havde vi en hyggelig farverig eftermiddag, hvor vi malede fuglekasser til efterårsferiens Feriecamp🎨 Der kom både børn og voksne forbi, der sammen dekorerede 13 forskellige fuglekasser, så fuglene i lokalområdet kan nu flytte ind i helt nye farverige hjem 🦜🐦🪶🪹 workshoppen var lavet i samarbejde med Den bemandede legeplads i Kildevældsparken og Svanemøllehallen, hvor fuglekasserne nu skal op og hænge som en del af Svanemøllehallens nye grønne plads, som er støttet af biodiversitetspuljen for at skabe mere biodiversitet - vi krydser fingre for, at vi inden længe ser nye indflyttere og forhåbentlig nogle små af slagsen til foråret 🍀
I torsdags havde vi en hyggelig farverig eftermiddag, hvor vi malede fuglekasser til efterårsferiens Feriecamp🎨 Der kom både børn og voksne forbi, der sammen dekorerede 13 forskellige fuglekasser, så fuglene i lokalområdet kan nu flytte ind i helt nye farverige hjem 🦜🐦🪶🪹 workshoppen var lavet i samarbejde med Den bemandede legeplads i Kildevældsparken og Svanemøllehallen, hvor fuglekasserne nu skal op og hænge som en del af Svanemøllehallens nye grønne plads, som er støttet af biodiversitetspuljen for at skabe mere biodiversitet - vi krydser fingre for, at vi inden længe ser nye indflyttere og forhåbentlig nogle små af slagsen til foråret 🍀
I torsdags havde vi en hyggelig farverig eftermiddag, hvor vi malede fuglekasser til efterårsferiens Feriecamp🎨 Der kom både børn og voksne forbi, der sammen dekorerede 13 forskellige fuglekasser, så fuglene i lokalområdet kan nu flytte ind i helt nye farverige hjem 🦜🐦🪶🪹 workshoppen var lavet i samarbejde med Den bemandede legeplads i Kildevældsparken og Svanemøllehallen, hvor fuglekasserne nu skal op og hænge som en del af Svanemøllehallens nye grønne plads, som er støttet af biodiversitetspuljen for at skabe mere biodiversitet - vi krydser fingre for, at vi inden længe ser nye indflyttere og forhåbentlig nogle små af slagsen til foråret 🍀
I torsdags havde vi en hyggelig farverig eftermiddag, hvor vi malede fuglekasser til efterårsferiens Feriecamp🎨 Der kom både børn og voksne forbi, der sammen dekorerede 13 forskellige fuglekasser, så fuglene i lokalområdet kan nu flytte ind i helt nye farverige hjem 🦜🐦🪶🪹 workshoppen var lavet i samarbejde med Den bemandede legeplads i Kildevældsparken og Svanemøllehallen, hvor fuglekasserne nu skal op og hænge som en del af Svanemøllehallens nye grønne plads, som er støttet af biodiversitetspuljen for at skabe mere biodiversitet - vi krydser fingre for, at vi inden længe ser nye indflyttere og forhåbentlig nogle små af slagsen til foråret 🍀
I torsdags havde vi en hyggelig farverig eftermiddag, hvor vi malede fuglekasser til efterårsferiens Feriecamp🎨 Der kom både børn og voksne forbi, der sammen dekorerede 13 forskellige fuglekasser, så fuglene i lokalområdet kan nu flytte ind i helt nye farverige hjem 🦜🐦🪶🪹 workshoppen var lavet i samarbejde med Den bemandede legeplads i Kildevældsparken og Svanemøllehallen, hvor fuglekasserne nu skal op og hænge som en del af Svanemøllehallens nye grønne plads, som er støttet af biodiversitetspuljen for at skabe mere biodiversitet - vi krydser fingre for, at vi inden længe ser nye indflyttere og forhåbentlig nogle små af slagsen til foråret 🍀
I torsdags havde vi en hyggelig farverig eftermiddag, hvor vi malede fuglekasser til efterårsferiens Feriecamp🎨 Der kom både børn og voksne forbi, der sammen dekorerede 13 forskellige fuglekasser, så fuglene i lokalområdet kan nu flytte ind i helt nye farverige hjem 🦜🐦🪶🪹 workshoppen var lavet i samarbejde med Den bemandede legeplads i Kildevældsparken og Svanemøllehallen, hvor fuglekasserne nu skal op og hænge som en del af Svanemøllehallens nye grønne plads, som er støttet af biodiversitetspuljen for at skabe mere biodiversitet - vi krydser fingre for, at vi inden længe ser nye indflyttere og forhåbentlig nogle små af slagsen til foråret 🍀
I torsdags havde vi en hyggelig farverig eftermiddag, hvor vi malede fuglekasser til efterårsferiens Feriecamp🎨 Der kom både børn og voksne forbi, der sammen dekorerede 13 forskellige fuglekasser, så fuglene i lokalområdet kan nu flytte ind i helt nye farverige hjem 🦜🐦🪶🪹 workshoppen var lavet i samarbejde med Den bemandede legeplads i Kildevældsparken og Svanemøllehallen, hvor fuglekasserne nu skal op og hænge som en del af Svanemøllehallens nye grønne plads, som er støttet af biodiversitetspuljen for at skabe mere biodiversitet - vi krydser fingre for, at vi inden længe ser nye indflyttere og forhåbentlig nogle små af slagsen til foråret 🍀
I torsdags havde vi en hyggelig farverig eftermiddag, hvor vi malede fuglekasser til efterårsferiens Feriecamp🎨 Der kom både børn og voksne forbi, der sammen dekorerede 13 forskellige fuglekasser, så fuglene i lokalområdet kan nu flytte ind i helt nye farverige hjem 🦜🐦🪶🪹 workshoppen var lavet i samarbejde med Den bemandede legeplads i Kildevældsparken og Svanemøllehallen, hvor fuglekasserne nu skal op og hænge som en del af Svanemøllehallens nye grønne plads, som er støttet af biodiversitetspuljen for at skabe mere biodiversitet - vi krydser fingre for, at vi inden længe ser nye indflyttere og forhåbentlig nogle små af slagsen til foråret 🍀
4 uger ago
View on Instagram |
1/9
Borgmester-besøg med fokus på biodiversitet 💚🍀
 
I dag havde vi skønt besøg fra Teknik- og Miljøborgmester i København, @line.barfod, og præsident for @danmarksnatur, @mariagjerding på vores biodiversitetsprojekt foran Svanemøllehallen 🍁🦋🐞🌿 
 
Projektet er vokset ud af et godt samarbejde mellem Kultur og fritid Østerbro, Ældresagen Østerbro, @vi_er_oesterbro og os i Miljøpunkt Østerbro. Og med hjælp fra en masse forskellige skole- og børnehavebørn er der blevet skabt et nyt grønt byrum med fokus på biodiversitet, der er bygget insekthotel, lavet kvashegn og meget mere. 
 
Line og Maria fik endda lov i dag at plante endnu flere hjemmehørende stauder på pladsen med en flok skønne børnehavebørn fra den lokale børnehave Flora 💪👧🏻👦🏻🌱
 
Der blev vendt mange gode idéer til hvordan vi får mere biodiversitet i byen, og vi delte vores erfaringer med at etablere et nyt biodiversitetsområde - både alle de gode erfaringer og også udfordringerne, der kan være ved at skabe mere natur i byen 🏘️

Projektet er støttet af Københavns Kommunes biodiversitetspulje, så vi talte også om, hvordan midlerne har gødet jorden for både projektet og biodiversiteten. Fra de første spirer til i dag har området fået mere liv - ikke kun i form af planter og insekter, der nu trives i langt højere grad, men også gennem mennesker, som har taget stedet til sig og bruger det på nye måder 🫶
 
Vi nyder at følge med i forandringerne i det lille grønne åndehul og glædes, når der dukker flere insekter og nye planter op. Så hvis du er i området, kan du svinge forbi Svanemøllehallen og selv tage et kig på den grønne plads ☀️🌱 💫 #biodiversitetspuljen #biodiversitet #biodiversitetibyen #københavnskommune #østerbro
Borgmester-besøg med fokus på biodiversitet 💚🍀
 
I dag havde vi skønt besøg fra Teknik- og Miljøborgmester i København, @line.barfod, og præsident for @danmarksnatur, @mariagjerding på vores biodiversitetsprojekt foran Svanemøllehallen 🍁🦋🐞🌿 
 
Projektet er vokset ud af et godt samarbejde mellem Kultur og fritid Østerbro, Ældresagen Østerbro, @vi_er_oesterbro og os i Miljøpunkt Østerbro. Og med hjælp fra en masse forskellige skole- og børnehavebørn er der blevet skabt et nyt grønt byrum med fokus på biodiversitet, der er bygget insekthotel, lavet kvashegn og meget mere. 
 
Line og Maria fik endda lov i dag at plante endnu flere hjemmehørende stauder på pladsen med en flok skønne børnehavebørn fra den lokale børnehave Flora 💪👧🏻👦🏻🌱
 
Der blev vendt mange gode idéer til hvordan vi får mere biodiversitet i byen, og vi delte vores erfaringer med at etablere et nyt biodiversitetsområde - både alle de gode erfaringer og også udfordringerne, der kan være ved at skabe mere natur i byen 🏘️

Projektet er støttet af Københavns Kommunes biodiversitetspulje, så vi talte også om, hvordan midlerne har gødet jorden for både projektet og biodiversiteten. Fra de første spirer til i dag har området fået mere liv - ikke kun i form af planter og insekter, der nu trives i langt højere grad, men også gennem mennesker, som har taget stedet til sig og bruger det på nye måder 🫶
 
Vi nyder at følge med i forandringerne i det lille grønne åndehul og glædes, når der dukker flere insekter og nye planter op. Så hvis du er i området, kan du svinge forbi Svanemøllehallen og selv tage et kig på den grønne plads ☀️🌱 💫 #biodiversitetspuljen #biodiversitet #biodiversitetibyen #københavnskommune #østerbro
Borgmester-besøg med fokus på biodiversitet 💚🍀
 
I dag havde vi skønt besøg fra Teknik- og Miljøborgmester i København, @line.barfod, og præsident for @danmarksnatur, @mariagjerding på vores biodiversitetsprojekt foran Svanemøllehallen 🍁🦋🐞🌿 
 
Projektet er vokset ud af et godt samarbejde mellem Kultur og fritid Østerbro, Ældresagen Østerbro, @vi_er_oesterbro og os i Miljøpunkt Østerbro. Og med hjælp fra en masse forskellige skole- og børnehavebørn er der blevet skabt et nyt grønt byrum med fokus på biodiversitet, der er bygget insekthotel, lavet kvashegn og meget mere. 
 
Line og Maria fik endda lov i dag at plante endnu flere hjemmehørende stauder på pladsen med en flok skønne børnehavebørn fra den lokale børnehave Flora 💪👧🏻👦🏻🌱
 
Der blev vendt mange gode idéer til hvordan vi får mere biodiversitet i byen, og vi delte vores erfaringer med at etablere et nyt biodiversitetsområde - både alle de gode erfaringer og også udfordringerne, der kan være ved at skabe mere natur i byen 🏘️

Projektet er støttet af Københavns Kommunes biodiversitetspulje, så vi talte også om, hvordan midlerne har gødet jorden for både projektet og biodiversiteten. Fra de første spirer til i dag har området fået mere liv - ikke kun i form af planter og insekter, der nu trives i langt højere grad, men også gennem mennesker, som har taget stedet til sig og bruger det på nye måder 🫶
 
Vi nyder at følge med i forandringerne i det lille grønne åndehul og glædes, når der dukker flere insekter og nye planter op. Så hvis du er i området, kan du svinge forbi Svanemøllehallen og selv tage et kig på den grønne plads ☀️🌱 💫 #biodiversitetspuljen #biodiversitet #biodiversitetibyen #københavnskommune #østerbro
Borgmester-besøg med fokus på biodiversitet 💚🍀
 
I dag havde vi skønt besøg fra Teknik- og Miljøborgmester i København, @line.barfod, og præsident for @danmarksnatur, @mariagjerding på vores biodiversitetsprojekt foran Svanemøllehallen 🍁🦋🐞🌿 
 
Projektet er vokset ud af et godt samarbejde mellem Kultur og fritid Østerbro, Ældresagen Østerbro, @vi_er_oesterbro og os i Miljøpunkt Østerbro. Og med hjælp fra en masse forskellige skole- og børnehavebørn er der blevet skabt et nyt grønt byrum med fokus på biodiversitet, der er bygget insekthotel, lavet kvashegn og meget mere. 
 
Line og Maria fik endda lov i dag at plante endnu flere hjemmehørende stauder på pladsen med en flok skønne børnehavebørn fra den lokale børnehave Flora 💪👧🏻👦🏻🌱
 
Der blev vendt mange gode idéer til hvordan vi får mere biodiversitet i byen, og vi delte vores erfaringer med at etablere et nyt biodiversitetsområde - både alle de gode erfaringer og også udfordringerne, der kan være ved at skabe mere natur i byen 🏘️

Projektet er støttet af Københavns Kommunes biodiversitetspulje, så vi talte også om, hvordan midlerne har gødet jorden for både projektet og biodiversiteten. Fra de første spirer til i dag har området fået mere liv - ikke kun i form af planter og insekter, der nu trives i langt højere grad, men også gennem mennesker, som har taget stedet til sig og bruger det på nye måder 🫶
 
Vi nyder at følge med i forandringerne i det lille grønne åndehul og glædes, når der dukker flere insekter og nye planter op. Så hvis du er i området, kan du svinge forbi Svanemøllehallen og selv tage et kig på den grønne plads ☀️🌱 💫 #biodiversitetspuljen #biodiversitet #biodiversitetibyen #københavnskommune #østerbro
Borgmester-besøg med fokus på biodiversitet 💚🍀   I dag havde vi skønt besøg fra Teknik- og Miljøborgmester i København, @line.barfod, og præsident for @danmarksnatur, @mariagjerding på vores biodiversitetsprojekt foran Svanemøllehallen 🍁🦋🐞🌿    Projektet er vokset ud af et godt samarbejde mellem Kultur og fritid Østerbro, Ældresagen Østerbro, @vi_er_oesterbro og os i Miljøpunkt Østerbro. Og med hjælp fra en masse forskellige skole- og børnehavebørn er der blevet skabt et nyt grønt byrum med fokus på biodiversitet, der er bygget insekthotel, lavet kvashegn og meget mere.    Line og Maria fik endda lov i dag at plante endnu flere hjemmehørende stauder på pladsen med en flok skønne børnehavebørn fra den lokale børnehave Flora 💪👧🏻👦🏻🌱   Der blev vendt mange gode idéer til hvordan vi får mere biodiversitet i byen, og vi delte vores erfaringer med at etablere et nyt biodiversitetsområde - både alle de gode erfaringer og også udfordringerne, der kan være ved at skabe mere natur i byen 🏘️ Projektet er støttet af Københavns Kommunes biodiversitetspulje, så vi talte også om, hvordan midlerne har gødet jorden for både projektet og biodiversiteten. Fra de første spirer til i dag har området fået mere liv - ikke kun i form af planter og insekter, der nu trives i langt højere grad, men også gennem mennesker, som har taget stedet til sig og bruger det på nye måder 🫶   Vi nyder at følge med i forandringerne i det lille grønne åndehul og glædes, når der dukker flere insekter og nye planter op. Så hvis du er i området, kan du svinge forbi Svanemøllehallen og selv tage et kig på den grønne plads ☀️🌱 💫 #biodiversitetspuljen #biodiversitet #biodiversitetibyen #københavnskommune #østerbro
2 måneder ago
View on Instagram |
2/9
Tak for en fantastisk plantefarvningsworkshop forleden 🌱🍁 Humøret var højt og begejstringen ikke til at tage fejl af til en hyggelig workshop om Shibori-metoden i @kildevaeld_kulturcenter 🍀Der var sanket tagrør, gyldenris og ellekogler i den københavnske natur, som blev til de fineste farver på deltagernes bomuldsstykker. Krabrod, rustvand og syninger var også med til at give mønstre, farver og nuancer. Det blev til meget forskellige værker og vægophæng 💪Workshoppen er en del af projektet 'Det VILDT GRØNNE Kildevæld' - et projekt mellem Miljøpunkt Østerbro, Kildevæld Kulturcenter og @rewairdk og er støttet af @vi_er_oesterbro og @nordeafonden 💚
Tak for en fantastisk plantefarvningsworkshop forleden 🌱🍁 Humøret var højt og begejstringen ikke til at tage fejl af til en hyggelig workshop om Shibori-metoden i @kildevaeld_kulturcenter 🍀Der var sanket tagrør, gyldenris og ellekogler i den københavnske natur, som blev til de fineste farver på deltagernes bomuldsstykker. Krabrod, rustvand og syninger var også med til at give mønstre, farver og nuancer. Det blev til meget forskellige værker og vægophæng 💪Workshoppen er en del af projektet 'Det VILDT GRØNNE Kildevæld' - et projekt mellem Miljøpunkt Østerbro, Kildevæld Kulturcenter og @rewairdk og er støttet af @vi_er_oesterbro og @nordeafonden 💚
Tak for en fantastisk plantefarvningsworkshop forleden 🌱🍁 Humøret var højt og begejstringen ikke til at tage fejl af til en hyggelig workshop om Shibori-metoden i @kildevaeld_kulturcenter 🍀Der var sanket tagrør, gyldenris og ellekogler i den københavnske natur, som blev til de fineste farver på deltagernes bomuldsstykker. Krabrod, rustvand og syninger var også med til at give mønstre, farver og nuancer. Det blev til meget forskellige værker og vægophæng 💪Workshoppen er en del af projektet 'Det VILDT GRØNNE Kildevæld' - et projekt mellem Miljøpunkt Østerbro, Kildevæld Kulturcenter og @rewairdk og er støttet af @vi_er_oesterbro og @nordeafonden 💚
Tak for en fantastisk plantefarvningsworkshop forleden 🌱🍁 Humøret var højt og begejstringen ikke til at tage fejl af til en hyggelig workshop om Shibori-metoden i @kildevaeld_kulturcenter 🍀Der var sanket tagrør, gyldenris og ellekogler i den københavnske natur, som blev til de fineste farver på deltagernes bomuldsstykker. Krabrod, rustvand og syninger var også med til at give mønstre, farver og nuancer. Det blev til meget forskellige værker og vægophæng 💪Workshoppen er en del af projektet 'Det VILDT GRØNNE Kildevæld' - et projekt mellem Miljøpunkt Østerbro, Kildevæld Kulturcenter og @rewairdk og er støttet af @vi_er_oesterbro og @nordeafonden 💚
Tak for en fantastisk plantefarvningsworkshop forleden 🌱🍁 Humøret var højt og begejstringen ikke til at tage fejl af til en hyggelig workshop om Shibori-metoden i @kildevaeld_kulturcenter 🍀Der var sanket tagrør, gyldenris og ellekogler i den københavnske natur, som blev til de fineste farver på deltagernes bomuldsstykker. Krabrod, rustvand og syninger var også med til at give mønstre, farver og nuancer. Det blev til meget forskellige værker og vægophæng 💪Workshoppen er en del af projektet 'Det VILDT GRØNNE Kildevæld' - et projekt mellem Miljøpunkt Østerbro, Kildevæld Kulturcenter og @rewairdk og er støttet af @vi_er_oesterbro og @nordeafonden 💚
Tak for en fantastisk plantefarvningsworkshop forleden 🌱🍁 Humøret var højt og begejstringen ikke til at tage fejl af til en hyggelig workshop om Shibori-metoden i @kildevaeld_kulturcenter 🍀Der var sanket tagrør, gyldenris og ellekogler i den københavnske natur, som blev til de fineste farver på deltagernes bomuldsstykker. Krabrod, rustvand og syninger var også med til at give mønstre, farver og nuancer. Det blev til meget forskellige værker og vægophæng 💪Workshoppen er en del af projektet 'Det VILDT GRØNNE Kildevæld' - et projekt mellem Miljøpunkt Østerbro, Kildevæld Kulturcenter og @rewairdk og er støttet af @vi_er_oesterbro og @nordeafonden 💚
Tak for en fantastisk plantefarvningsworkshop forleden 🌱🍁 Humøret var højt og begejstringen ikke til at tage fejl af til en hyggelig workshop om Shibori-metoden i @kildevaeld_kulturcenter 🍀Der var sanket tagrør, gyldenris og ellekogler i den københavnske natur, som blev til de fineste farver på deltagernes bomuldsstykker. Krabrod, rustvand og syninger var også med til at give mønstre, farver og nuancer. Det blev til meget forskellige værker og vægophæng 💪Workshoppen er en del af projektet 'Det VILDT GRØNNE Kildevæld' - et projekt mellem Miljøpunkt Østerbro, Kildevæld Kulturcenter og @rewairdk og er støttet af @vi_er_oesterbro og @nordeafonden 💚
2 måneder ago
View on Instagram |
3/9
✨ MAGISK AFTEN I PLANTEVÆRK - ØSTRE GASVÆRKS HAVE ✨

Tak for en helt igennem fantastisk eftermiddag/aften i torsdags, hvor vi var på sanketur mellem @kildevaeld_kulturcenter og @ostregasvaerkteater på Østerbro. Herefter fik vi en tur i den smukke storblomstrende have, Planteværk, bygget på principper fra permakulturen. Og til sidst spiste vi lækker mad, som de dygtige kokke i @rodfast_cph havde lavet til os med lokale råvarer krydret med de spiselige planter fra byen 🥇🌿

Vi sankede både cikorie, gråbynke, vild gulerod og æbler og fik talt en masse om bynatur, biodiversitet, og om hvordan vi skaber bæredygtige bysamfund. Vejret holdt endda helt tørt ☀️

Arrangementet er en del af det VILDT GRØNNE Kildevæld, et samarbejde mellem @kildevaeld_kulturcenter, @rewairdk og Miljøpunkt Østerbro, som er støttet af @nordeafonden og @vi_er_oesterbro 💚🍀 Der kommer flere spændende arrangementer i løbet af året så hold øje med Miljøpunkt Østerbros hjemmeside og sociale medier.
✨ MAGISK AFTEN I PLANTEVÆRK - ØSTRE GASVÆRKS HAVE ✨

Tak for en helt igennem fantastisk eftermiddag/aften i torsdags, hvor vi var på sanketur mellem @kildevaeld_kulturcenter og @ostregasvaerkteater på Østerbro. Herefter fik vi en tur i den smukke storblomstrende have, Planteværk, bygget på principper fra permakulturen. Og til sidst spiste vi lækker mad, som de dygtige kokke i @rodfast_cph havde lavet til os med lokale råvarer krydret med de spiselige planter fra byen 🥇🌿

Vi sankede både cikorie, gråbynke, vild gulerod og æbler og fik talt en masse om bynatur, biodiversitet, og om hvordan vi skaber bæredygtige bysamfund. Vejret holdt endda helt tørt ☀️

Arrangementet er en del af det VILDT GRØNNE Kildevæld, et samarbejde mellem @kildevaeld_kulturcenter, @rewairdk og Miljøpunkt Østerbro, som er støttet af @nordeafonden og @vi_er_oesterbro 💚🍀 Der kommer flere spændende arrangementer i løbet af året så hold øje med Miljøpunkt Østerbros hjemmeside og sociale medier.
✨ MAGISK AFTEN I PLANTEVÆRK - ØSTRE GASVÆRKS HAVE ✨

Tak for en helt igennem fantastisk eftermiddag/aften i torsdags, hvor vi var på sanketur mellem @kildevaeld_kulturcenter og @ostregasvaerkteater på Østerbro. Herefter fik vi en tur i den smukke storblomstrende have, Planteværk, bygget på principper fra permakulturen. Og til sidst spiste vi lækker mad, som de dygtige kokke i @rodfast_cph havde lavet til os med lokale råvarer krydret med de spiselige planter fra byen 🥇🌿

Vi sankede både cikorie, gråbynke, vild gulerod og æbler og fik talt en masse om bynatur, biodiversitet, og om hvordan vi skaber bæredygtige bysamfund. Vejret holdt endda helt tørt ☀️

Arrangementet er en del af det VILDT GRØNNE Kildevæld, et samarbejde mellem @kildevaeld_kulturcenter, @rewairdk og Miljøpunkt Østerbro, som er støttet af @nordeafonden og @vi_er_oesterbro 💚🍀 Der kommer flere spændende arrangementer i løbet af året så hold øje med Miljøpunkt Østerbros hjemmeside og sociale medier.
✨ MAGISK AFTEN I PLANTEVÆRK - ØSTRE GASVÆRKS HAVE ✨

Tak for en helt igennem fantastisk eftermiddag/aften i torsdags, hvor vi var på sanketur mellem @kildevaeld_kulturcenter og @ostregasvaerkteater på Østerbro. Herefter fik vi en tur i den smukke storblomstrende have, Planteværk, bygget på principper fra permakulturen. Og til sidst spiste vi lækker mad, som de dygtige kokke i @rodfast_cph havde lavet til os med lokale råvarer krydret med de spiselige planter fra byen 🥇🌿

Vi sankede både cikorie, gråbynke, vild gulerod og æbler og fik talt en masse om bynatur, biodiversitet, og om hvordan vi skaber bæredygtige bysamfund. Vejret holdt endda helt tørt ☀️

Arrangementet er en del af det VILDT GRØNNE Kildevæld, et samarbejde mellem @kildevaeld_kulturcenter, @rewairdk og Miljøpunkt Østerbro, som er støttet af @nordeafonden og @vi_er_oesterbro 💚🍀 Der kommer flere spændende arrangementer i løbet af året så hold øje med Miljøpunkt Østerbros hjemmeside og sociale medier.
✨ MAGISK AFTEN I PLANTEVÆRK - ØSTRE GASVÆRKS HAVE ✨

Tak for en helt igennem fantastisk eftermiddag/aften i torsdags, hvor vi var på sanketur mellem @kildevaeld_kulturcenter og @ostregasvaerkteater på Østerbro. Herefter fik vi en tur i den smukke storblomstrende have, Planteværk, bygget på principper fra permakulturen. Og til sidst spiste vi lækker mad, som de dygtige kokke i @rodfast_cph havde lavet til os med lokale råvarer krydret med de spiselige planter fra byen 🥇🌿

Vi sankede både cikorie, gråbynke, vild gulerod og æbler og fik talt en masse om bynatur, biodiversitet, og om hvordan vi skaber bæredygtige bysamfund. Vejret holdt endda helt tørt ☀️

Arrangementet er en del af det VILDT GRØNNE Kildevæld, et samarbejde mellem @kildevaeld_kulturcenter, @rewairdk og Miljøpunkt Østerbro, som er støttet af @nordeafonden og @vi_er_oesterbro 💚🍀 Der kommer flere spændende arrangementer i løbet af året så hold øje med Miljøpunkt Østerbros hjemmeside og sociale medier.
✨ MAGISK AFTEN I PLANTEVÆRK - ØSTRE GASVÆRKS HAVE ✨

Tak for en helt igennem fantastisk eftermiddag/aften i torsdags, hvor vi var på sanketur mellem @kildevaeld_kulturcenter og @ostregasvaerkteater på Østerbro. Herefter fik vi en tur i den smukke storblomstrende have, Planteværk, bygget på principper fra permakulturen. Og til sidst spiste vi lækker mad, som de dygtige kokke i @rodfast_cph havde lavet til os med lokale råvarer krydret med de spiselige planter fra byen 🥇🌿

Vi sankede både cikorie, gråbynke, vild gulerod og æbler og fik talt en masse om bynatur, biodiversitet, og om hvordan vi skaber bæredygtige bysamfund. Vejret holdt endda helt tørt ☀️

Arrangementet er en del af det VILDT GRØNNE Kildevæld, et samarbejde mellem @kildevaeld_kulturcenter, @rewairdk og Miljøpunkt Østerbro, som er støttet af @nordeafonden og @vi_er_oesterbro 💚🍀 Der kommer flere spændende arrangementer i løbet af året så hold øje med Miljøpunkt Østerbros hjemmeside og sociale medier.
✨ MAGISK AFTEN I PLANTEVÆRK - ØSTRE GASVÆRKS HAVE ✨

Tak for en helt igennem fantastisk eftermiddag/aften i torsdags, hvor vi var på sanketur mellem @kildevaeld_kulturcenter og @ostregasvaerkteater på Østerbro. Herefter fik vi en tur i den smukke storblomstrende have, Planteværk, bygget på principper fra permakulturen. Og til sidst spiste vi lækker mad, som de dygtige kokke i @rodfast_cph havde lavet til os med lokale råvarer krydret med de spiselige planter fra byen 🥇🌿

Vi sankede både cikorie, gråbynke, vild gulerod og æbler og fik talt en masse om bynatur, biodiversitet, og om hvordan vi skaber bæredygtige bysamfund. Vejret holdt endda helt tørt ☀️

Arrangementet er en del af det VILDT GRØNNE Kildevæld, et samarbejde mellem @kildevaeld_kulturcenter, @rewairdk og Miljøpunkt Østerbro, som er støttet af @nordeafonden og @vi_er_oesterbro 💚🍀 Der kommer flere spændende arrangementer i løbet af året så hold øje med Miljøpunkt Østerbros hjemmeside og sociale medier.
✨ MAGISK AFTEN I PLANTEVÆRK - ØSTRE GASVÆRKS HAVE ✨

Tak for en helt igennem fantastisk eftermiddag/aften i torsdags, hvor vi var på sanketur mellem @kildevaeld_kulturcenter og @ostregasvaerkteater på Østerbro. Herefter fik vi en tur i den smukke storblomstrende have, Planteværk, bygget på principper fra permakulturen. Og til sidst spiste vi lækker mad, som de dygtige kokke i @rodfast_cph havde lavet til os med lokale råvarer krydret med de spiselige planter fra byen 🥇🌿

Vi sankede både cikorie, gråbynke, vild gulerod og æbler og fik talt en masse om bynatur, biodiversitet, og om hvordan vi skaber bæredygtige bysamfund. Vejret holdt endda helt tørt ☀️

Arrangementet er en del af det VILDT GRØNNE Kildevæld, et samarbejde mellem @kildevaeld_kulturcenter, @rewairdk og Miljøpunkt Østerbro, som er støttet af @nordeafonden og @vi_er_oesterbro 💚🍀 Der kommer flere spændende arrangementer i løbet af året så hold øje med Miljøpunkt Østerbros hjemmeside og sociale medier.
✨ MAGISK AFTEN I PLANTEVÆRK - ØSTRE GASVÆRKS HAVE ✨ Tak for en helt igennem fantastisk eftermiddag/aften i torsdags, hvor vi var på sanketur mellem @kildevaeld_kulturcenter og @ostregasvaerkteater på Østerbro. Herefter fik vi en tur i den smukke storblomstrende have, Planteværk, bygget på principper fra permakulturen. Og til sidst spiste vi lækker mad, som de dygtige kokke i @rodfast_cph havde lavet til os med lokale råvarer krydret med de spiselige planter fra byen 🥇🌿 Vi sankede både cikorie, gråbynke, vild gulerod og æbler og fik talt en masse om bynatur, biodiversitet, og om hvordan vi skaber bæredygtige bysamfund. Vejret holdt endda helt tørt ☀️ Arrangementet er en del af det VILDT GRØNNE Kildevæld, et samarbejde mellem @kildevaeld_kulturcenter, @rewairdk og Miljøpunkt Østerbro, som er støttet af @nordeafonden og @vi_er_oesterbro 💚🍀 Der kommer flere spændende arrangementer i løbet af året så hold øje med Miljøpunkt Østerbros hjemmeside og sociale medier.
2 måneder ago
View on Instagram |
4/9
Der var ekstra smukt på Nordhavnstippen i dag! Og der blev lyttet til det nye lydværk AFTERBEFORE rundt i den unikke natur ☀️💚 

Ideen til værket opstod for kunstner Åsa Frankenberg på en tur med Miljøpunkt Østerbro på netop Nordhavnstippen. Missede du ferniseringen af lydværket i dag kan du lytte til værket på afterbefore.nu når det passer dig🍀 

Lydværket er støttet af @statenskunstfond
Der var ekstra smukt på Nordhavnstippen i dag! Og der blev lyttet til det nye lydværk AFTERBEFORE rundt i den unikke natur ☀️💚 

Ideen til værket opstod for kunstner Åsa Frankenberg på en tur med Miljøpunkt Østerbro på netop Nordhavnstippen. Missede du ferniseringen af lydværket i dag kan du lytte til værket på afterbefore.nu når det passer dig🍀 

Lydværket er støttet af @statenskunstfond
Der var ekstra smukt på Nordhavnstippen i dag! Og der blev lyttet til det nye lydværk AFTERBEFORE rundt i den unikke natur ☀️💚 

Ideen til værket opstod for kunstner Åsa Frankenberg på en tur med Miljøpunkt Østerbro på netop Nordhavnstippen. Missede du ferniseringen af lydværket i dag kan du lytte til værket på afterbefore.nu når det passer dig🍀 

Lydværket er støttet af @statenskunstfond
Der var ekstra smukt på Nordhavnstippen i dag! Og der blev lyttet til det nye lydværk AFTERBEFORE rundt i den unikke natur ☀️💚 

Ideen til værket opstod for kunstner Åsa Frankenberg på en tur med Miljøpunkt Østerbro på netop Nordhavnstippen. Missede du ferniseringen af lydværket i dag kan du lytte til værket på afterbefore.nu når det passer dig🍀 

Lydværket er støttet af @statenskunstfond
Der var ekstra smukt på Nordhavnstippen i dag! Og der blev lyttet til det nye lydværk AFTERBEFORE rundt i den unikke natur ☀️💚 

Ideen til værket opstod for kunstner Åsa Frankenberg på en tur med Miljøpunkt Østerbro på netop Nordhavnstippen. Missede du ferniseringen af lydværket i dag kan du lytte til værket på afterbefore.nu når det passer dig🍀 

Lydværket er støttet af @statenskunstfond
Der var ekstra smukt på Nordhavnstippen i dag! Og der blev lyttet til det nye lydværk AFTERBEFORE rundt i den unikke natur ☀️💚 Ideen til værket opstod for kunstner Åsa Frankenberg på en tur med Miljøpunkt Østerbro på netop Nordhavnstippen. Missede du ferniseringen af lydværket i dag kan du lytte til værket på afterbefore.nu når det passer dig🍀 Lydværket er støttet af @statenskunstfond
3 måneder ago
View on Instagram |
5/9
FÅ BILLETTER TILBAGE 🍀 Du kan lige nå at tilmelde dig, hvis du ønsker at være med til en hyggelig og farverig workshop torsdag den 11. september kl. 17:00-19:30, hvor vi dykker ned i naturens farvepalette og shiboriteknikkens mønstre.

På denne workshop laver vi vores eget plantefarvede vægophæng, hvor vi afprøver, hvordan vi kan lave flotte mønstre med teknikken shibori stitching.

🔸 Hvad skal vi lave?
Du lærer, hvordan man farver tekstil med planter – bl.a. hvilke planter, du kan bruge til at farve med, og hvordan farveprocessen foregår fra forberedelse af stoffet til færdigt farvet stof.

Vi skal arbejde med en ud af mange teknikker til at skabe farver på stof, nemlig shibori stitching, som er en japansk teknik, hvor vi broderer i stoffet, hvilket skaber mønstre, når farverne sætter sig. Du får dit eget vægophæng med hjem.

🌼 Vi bruger årstidens farveplanter, som er sanket i lokalområdet.

🍲 Og mens vi venter på, at farverne gør deres arbejde i farvegryderne, spiser vi en lækker vegansk linsegryde, som du kan købe for kun 50 kr.
 
Det praktiske:
🧵 Materialer: Vi sørger for alle materialer. Alle materialer er gratis og du får dit vægophæng med hjem.

📍 Hvor? Kildevæld Kulturcenter

🕔 Hvornår? Torsdag 11. september, kl. 17–19.30 (senest 20.00, alt afhængig af farveprocessen)
 
Tilmelding:
📧 Skriv til: camilla@miljopunkt-osterbro.dk
Workshoppen er gratis, men maden koster 50 kr.
Husk at skrive, om du ønsker mad – så caféen ved, hvor mange portioner, de skal lave.
Hvis du bliver forhindret, så giv os besked, så en anden kan få din plads 💚
 
🌀 Workshoppen er en del af projektet Det VILDT grønne Kildevæld – et samarbejde mellem Miljøpunkt Østerbro, @kildevaeld_kulturcenter og @rewairdk . Projektet er støttet af @nordeafonden og Østerbro Lokaludvalg (@vi_er_oesterbro)
FÅ BILLETTER TILBAGE 🍀 Du kan lige nå at tilmelde dig, hvis du ønsker at være med til en hyggelig og farverig workshop torsdag den 11. september kl. 17:00-19:30, hvor vi dykker ned i naturens farvepalette og shiboriteknikkens mønstre. På denne workshop laver vi vores eget plantefarvede vægophæng, hvor vi afprøver, hvordan vi kan lave flotte mønstre med teknikken shibori stitching. 🔸 Hvad skal vi lave? Du lærer, hvordan man farver tekstil med planter – bl.a. hvilke planter, du kan bruge til at farve med, og hvordan farveprocessen foregår fra forberedelse af stoffet til færdigt farvet stof. Vi skal arbejde med en ud af mange teknikker til at skabe farver på stof, nemlig shibori stitching, som er en japansk teknik, hvor vi broderer i stoffet, hvilket skaber mønstre, når farverne sætter sig. Du får dit eget vægophæng med hjem. 🌼 Vi bruger årstidens farveplanter, som er sanket i lokalområdet. 🍲 Og mens vi venter på, at farverne gør deres arbejde i farvegryderne, spiser vi en lækker vegansk linsegryde, som du kan købe for kun 50 kr. Det praktiske: 🧵 Materialer: Vi sørger for alle materialer. Alle materialer er gratis og du får dit vægophæng med hjem. 📍 Hvor? Kildevæld Kulturcenter 🕔 Hvornår? Torsdag 11. september, kl. 17–19.30 (senest 20.00, alt afhængig af farveprocessen) Tilmelding: 📧 Skriv til: camilla@miljopunkt-osterbro.dk Workshoppen er gratis, men maden koster 50 kr. Husk at skrive, om du ønsker mad – så caféen ved, hvor mange portioner, de skal lave. Hvis du bliver forhindret, så giv os besked, så en anden kan få din plads 💚 🌀 Workshoppen er en del af projektet Det VILDT grønne Kildevæld – et samarbejde mellem Miljøpunkt Østerbro, @kildevaeld_kulturcenter og @rewairdk . Projektet er støttet af @nordeafonden og Østerbro Lokaludvalg (@vi_er_oesterbro)
3 måneder ago
View on Instagram |
6/9
Vær med til en skøn sommeraften med sanketur, havevandring og hyggelig fællesspisning torsdag den 28. august 🌻

Vi mødes kl. 16.30 i Kildevæld Kulturcenter og går sammen mod Østre Gasværk Teater. På vejen vil vi sanke lokale spiselige planter til fællesspisningen, og når vi ankommer, vil Louise fra Planteværk give en introduktion til køkkenhaven, hvorfra vi også høster urter og grøntsager til maden, som restauranten Rodfast står for. Vi hjælper sammen med at tilberede forretten, og Rodfast kokkerer hovedretten til os 🍀

Pris: 100k kr

Tilmelding: via www.rodfastcph.dk/middag2025

Arrangementet er lavet i samarbejde med @rodfast_cph, Planteværk og Østre Gasværk Teater. Det er som en del af projektet Det VILDT GRØNNE Kildevæld, som er støttet af @nordeafonden og @vi_er_oesterbro 💚
(Billede: @rodfast_cph)
Vær med til en skøn sommeraften med sanketur, havevandring og hyggelig fællesspisning torsdag den 28. august 🌻 Vi mødes kl. 16.30 i Kildevæld Kulturcenter og går sammen mod Østre Gasværk Teater. På vejen vil vi sanke lokale spiselige planter til fællesspisningen, og når vi ankommer, vil Louise fra Planteværk give en introduktion til køkkenhaven, hvorfra vi også høster urter og grøntsager til maden, som restauranten Rodfast står for. Vi hjælper sammen med at tilberede forretten, og Rodfast kokkerer hovedretten til os 🍀 Pris: 100k kr Tilmelding: via www.rodfastcph.dk/middag2025 Arrangementet er lavet i samarbejde med @rodfast_cph, Planteværk og Østre Gasværk Teater. Det er som en del af projektet Det VILDT GRØNNE Kildevæld, som er støttet af @nordeafonden og @vi_er_oesterbro 💚 (Billede: @rodfast_cph)
4 måneder ago
View on Instagram |
7/9
Lørdag den 16. august kan du være blandt de første til at høre et helt nyt lydkunstværk (på engelsk) 👂🌳

Kunstner Åsa Frankenberg har udviklet værket ’AFTERBEFORE’, en rejse i tid og sted med naturen som omdrejningspunkt. Ideen opstod på en tur til #Nordhavnstippen med Miljøpunkt Østerbro. Derfor inviterer vi til fernisering på netop det sted den 16. august kl. 15-17. Medbring telefon og høretelefoner 🎧📱

Lydværket er støttet af @statenskunstfond 💚

Læs mere her på Miljøpunkt Østerbros hjemmeside. #lydværk #nordhavnstippen #åsafrankenberg #østerbro #nordhavn #kunst #biodiversitet #dknatur #natur
Lørdag den 16. august kan du være blandt de første til at høre et helt nyt lydkunstværk (på engelsk) 👂🌳 Kunstner Åsa Frankenberg har udviklet værket ’AFTERBEFORE’, en rejse i tid og sted med naturen som omdrejningspunkt. Ideen opstod på en tur til #Nordhavnstippen med Miljøpunkt Østerbro. Derfor inviterer vi til fernisering på netop det sted den 16. august kl. 15-17. Medbring telefon og høretelefoner 🎧📱 Lydværket er støttet af @statenskunstfond 💚 Læs mere her på Miljøpunkt Østerbros hjemmeside. #lydværk #nordhavnstippen #åsafrankenberg #østerbro #nordhavn #kunst #biodiversitet #dknatur #natur
4 måneder ago
View on Instagram |
8/9
I dag fik vi hjælp af de sejeste børnehavebørn fra Løgstuen i institutionen Flora til at plante blomster i et 11 meter nyt langt bed ved #svanemøllehallen 🍀🪻🌱 Børnene fik plantet en masse hjemmehørende arter i bedet, der både skal pryde området og være til gavn for insekter og dyr. Der blev allerede spottet regnorme, snegle og bier 🐝 Bagefter vandede de godt med deres vandkander 🍀☀️ Tak for hjælpen til en masse ægte naturhelte 🫶💚 #biodiversitet #biodiversitetspuljen #københavnskommune #østerbro #kulturogfritidøsterbro
I dag fik vi hjælp af de sejeste børnehavebørn fra Løgstuen i institutionen Flora til at plante blomster i et 11 meter nyt langt bed ved #svanemøllehallen 🍀🪻🌱 Børnene fik plantet en masse hjemmehørende arter i bedet, der både skal pryde området og være til gavn for insekter og dyr. Der blev allerede spottet regnorme, snegle og bier 🐝 Bagefter vandede de godt med deres vandkander 🍀☀️ Tak for hjælpen til en masse ægte naturhelte 🫶💚 #biodiversitet #biodiversitetspuljen #københavnskommune #østerbro #kulturogfritidøsterbro
I dag fik vi hjælp af de sejeste børnehavebørn fra Løgstuen i institutionen Flora til at plante blomster i et 11 meter nyt langt bed ved #svanemøllehallen 🍀🪻🌱 Børnene fik plantet en masse hjemmehørende arter i bedet, der både skal pryde området og være til gavn for insekter og dyr. Der blev allerede spottet regnorme, snegle og bier 🐝 Bagefter vandede de godt med deres vandkander 🍀☀️ Tak for hjælpen til en masse ægte naturhelte 🫶💚 #biodiversitet #biodiversitetspuljen #københavnskommune #østerbro #kulturogfritidøsterbro
I dag fik vi hjælp af de sejeste børnehavebørn fra Løgstuen i institutionen Flora til at plante blomster i et 11 meter nyt langt bed ved #svanemøllehallen 🍀🪻🌱 Børnene fik plantet en masse hjemmehørende arter i bedet, der både skal pryde området og være til gavn for insekter og dyr. Der blev allerede spottet regnorme, snegle og bier 🐝 Bagefter vandede de godt med deres vandkander 🍀☀️ Tak for hjælpen til en masse ægte naturhelte 🫶💚 #biodiversitet #biodiversitetspuljen #københavnskommune #østerbro #kulturogfritidøsterbro
I dag fik vi hjælp af de sejeste børnehavebørn fra Løgstuen i institutionen Flora til at plante blomster i et 11 meter nyt langt bed ved #svanemøllehallen 🍀🪻🌱 Børnene fik plantet en masse hjemmehørende arter i bedet, der både skal pryde området og være til gavn for insekter og dyr. Der blev allerede spottet regnorme, snegle og bier 🐝 Bagefter vandede de godt med deres vandkander 🍀☀️ Tak for hjælpen til en masse ægte naturhelte 🫶💚 #biodiversitet #biodiversitetspuljen #københavnskommune #østerbro #kulturogfritidøsterbro
I dag fik vi hjælp af de sejeste børnehavebørn fra Løgstuen i institutionen Flora til at plante blomster i et 11 meter nyt langt bed ved #svanemøllehallen 🍀🪻🌱 Børnene fik plantet en masse hjemmehørende arter i bedet, der både skal pryde området og være til gavn for insekter og dyr. Der blev allerede spottet regnorme, snegle og bier 🐝 Bagefter vandede de godt med deres vandkander 🍀☀️ Tak for hjælpen til en masse ægte naturhelte 🫶💚 #biodiversitet #biodiversitetspuljen #københavnskommune #østerbro #kulturogfritidøsterbro
4 måneder ago
View on Instagram |
9/9