Plantefarvning, shiborimønstre og vegansk linsegryde 🧵🌿 🍛
Kom og vær med til en hyggelig og farverig workshop torsdag den 11. september kl. 17:00-19:30, hvor vi dykker ned i naturens farvepalette og shiboriteknikkens mønstre.
Vi skal nemlig lave vores helt egne plantefarvede vægophæng, hvor vi afprøver, hvordan vi kan lave flotte mønstre med teknikken shibori stitching.
🔸 Hvad skal vi lave?
Du lærer, hvordan man farver tekstil med planter – bl.a. hvilke planter, du kan bruge til at farve med, og hvordan farveprocessen foregår fra forberedelse af stoffet til færdigt farvet stof.
Vi skal arbejde med en ud af mange teknikker til at skabe farver på stof, nemlig shibori stitching, som er en japansk teknik, hvor vi broderer i stoffet, hvilket skaber mønstre, når farverne sætter sig. Du får dit eget vægophæng med hjem.
🌼 Vi bruger årstidens farveplanter, som er sanket i lokalområdet.
🍲 Og mens vi venter på, at farverne gør deres arbejde i farvegryderne…
… så spiser vi en lækker vegansk linsegryde, som du kan købe for kun 50 kr.
Det praktiske:
🧵 Materialer: Vi sørger for alle materialer. Alle materialer er gratis og du får dit vægophæng med hjem.
📍 Hvor? Kildevæld Kulturcenter
🕔 Hvornår? Torsdag 11. september, kl. 17–19.30 (senest 20.00, alt afhængig af farveprocessen)
👥 Der er et begrænset antal pladser – så skynd dig at tilmelde dig.
Tilmelding:
📧 Skriv til: camilla@miljopunkt-osterbro.dk
Workshoppen er gratis, men maden koster 50 kr.
Husk at skrive, om du ønsker mad – så caféen ved, hvor mange portioner, de skal lave.
Hvis du bliver forhindret, så giv os besked, så en anden kan få din plads 💚
🌀 Workshoppen er en del af projektet Det VILDT grønne Kildevæld – et samarbejde mellem Miljøpunkt Østerbro, Kildevæld Kulturcenter og Re:wair. Projektet er støttet af Nordea-fonden og Østerbro Lokaludvalg.
Læs også:
Tøjbyttemarked i Nordhavn
Kom til tøjbyttemarkedet i Nordhavn i forbindelse med Åben Festival - og forny din garderobe gratis og bæredygtigt.
Du kan bytte tøj, sko og accessories til både børn og voksne
Byttemarkedet foregår ved Hamborg Plads i Nordhavn kl. 13-16, og er arrangeret af Østerbro Lokaludvalg, Re:wair og Miljøpunkt Østerbro ifm. Åben Festival.
Kom til minifestival om bæredygtig mode
Kom til Re:fashion Days i Nordhus
Re:fashion Days i Nordhus bliver i år afholdt d. 3. oktober. På dagen forvandles Nordhus til et samlingspunkt for alle, der elsker tøj, kreativitet og bæredygtighed. Der vil være workshops, byttemarked og meget mere. Det hele er gratis, men dele af dagen kræver tilmelding.
Nyt projekt: ‘Rødder i naturen’
Et nyt projekt som Miljøpunkt Østerbro laver i samarbejde med Planteværk, Rodfast, Østre Gasværk Teater og Skolen for Skabertrang giver unge mulighed for at møde nye mennesker i trygge rammer og opleve naturen på en ny måde. Sammen dyrker vi jorden, sanker vilde planter, arbejder kreativt med naturens materialer, laver mad sammen og afslutter forløbet med fælles middag og teater-forestillingen ‘Olivia’ på Østre Gasværk Teater. Projektet løber over efteråret 2026.







