Sådan får du mere biodiversitet på altanen

Guide

Drømmer du om en vild og frodig altan, som myldrer af liv? Og vil du være med til at hjælpe byens sommerfugle, bier og insekter? Vi har samlet 7 gode råd til, hvordan du får mere biodiversitet på altanen. 

Biodiversiteten er under enormt pres, og insekter, sommerfugle og bier uddør som aldrig før. De mangler ganske enkelt steder at bo og mad at spise.

Heldigvis behøver egnede levesteder ikke at fylde mange kvadratmeter. Så har du en lille altan, en tagterrasse eller en grøn plet i gården, kan du faktisk gøre en stor forskel for den lokale biodiversitet ved at indrette den på en måde, så der også er plads til byens sommerfugle, biller, svirrefluer og vilde bier – og hvem ved, måske endda en flagermus eller to.

Og lige netop nu, hvor foråret banker på døren og mange af byens insekter vågner af deres vinterhi, er et oplagt tidspunkt at gå i gang. Derfor har vi samlet 7 gode råd til, hvordan du får mere biodiversitet på altanen. Læs dem her.

1. Plant mange forskellige blomster

Vil du hjælpe byens insekter og sommerfugle, handler det først og fremmest om at indrette din altan med en masse altankasser, potter og krukker, og dernæst plante en mangfoldighed af forskellige blomster.

Ifølge Danmarks Naturfredningsforening er et af de store problemer, at den danske natur er blevet for ensformig. Der er ikke længere plads til mange forskellige planter, og det går udover de insekter, der er knyttet til en bestemt planteart. En af de vigtigste ingredienser til en insektvenlig altan er derfor en mangfoldighed af forskellige, blomstrende planter. Så er der nemlig føde og levesteder til mange forskellige insekter og sommerfugle.

Det kan du læse meget mere om hos Danmarks Naturfredningsforening her: ”Gør din altan til et blomsterparadis: Plant til sommerfugle og bier”

Et af de store problemer for biodiversiteten er, at den danske natur er blevet for ensformig. Derfor kan du hjælpe ved at plante en mangfoldighed af forskellige blomster. Foto: Miljøpunkt Østerbro

2. Vælg hjemmehørende arter

Danske insekter og sommerfugle har over tusindvis af år tilpasset sig til at leve på og af danske planter. Mange sommerfugle lægger kun æg på ganske bestemte planter og deres larver trives ligeledes bedst på disse planter. Derfor er det en god ide at gå efter planter, der er naturligt hjemmehørende i Danmark. De fleste steder kan man købe frøblandinger med hjemmehørende, dansker arter. Men du kan også selv samle frø fra f.eks. vejkanter. Så ved du i hvert fald, at planten findes lokalt.

Husk at være opmærksom på, om din altan ligger i skygge eller sol, i læ eller vind, og sørg for at vælge planter, der trives godt under lige netop de forhold.

TagTomat har lavet en god liste over hjemmehørende planter til hhv. den solrige, den skyggefulde eller den vindomsuste altan, som du kan se lige her: ”Plantevalg til din altan”

Du kan plante direkte i plantekasser og krukker, så snart det er varmt nok i vejret. Eller du kan tage forskud på foråret og forspire inderfor i vindueskarmen. Foto: Miljøpunkt Østerbro

3. Vælg planter, der blomstrer på forskellige årstider

Sørg for at der er mad til insekterne og sommerfuglene hele året og vælg planter, der blomstrer på forskellige årstider. I det tidlige forår vågner bl.a. humlebierne af deres vinterhi, og her kan du give dem en stor hånd ved at plante tidlige forårsblomster på altanen. Det kan f.eks. være løgplanter som krokus, perlehyacinter, scillaer og påskeliljer.

Har du haft løgplanter stående indenfor hen over vinteren, kan du med fordel genbruge løgene, efter blomsterne er visnet, og plante dem ud på altanen. Det kan du læse mere om her: ”Bier er vilde med blomsterløg: Derfor skal du plante dem ud” 

Gode insektvenlige sommerblomster er f.eks. jordbær, buske med bær og frugter, stauder som f.eks. røllike, blåhat og kællingetand, og krydderurter som salvie, timian og merian. Du kan faktisk også finde enkelte planter, som blomstrer helt ind i efteråret. Det gælder f.eks. efeu og hedelyng, der begge er populære hos bier og svirrefluer. Gedeblad, solhat og verbena blomstrer også sent på året.

Se mange flere forslag til planter, der blomstrer på forskellige årstider, hos Samvirke her: “Sådan får du masser af liv og sommerfugle på altanen og i den lille have” 

4. Byg (eller køb) et insekthotel

Mange insekter har brug for et sted at overvintre, når det bliver koldt. Det gælder f.eks. vilde bier, biller og mariehøns. Her kan et insekthotel på altanen være en stor hjælp. Insekthoteller kan se ud på mange forskellige måder, og du kan både købe et færdiglavet, eller bygge et selv. Der findes masser af byggevejledninger på nettet, og det behøver ikke at være særlig kompliceret. Mange af materialerne har du måske allerede derhjemme.

Se f.eks. denne guide hos Danmarks Naturfredningsforening: “Sådan bygger du insekthoteller til din have”

Det kan også være en god ide at holde igen med lugejernet og oprydningen i plantekasserne om efteråret. Nogle af planterne kan måske være værtsplanter for f.eks. sommerfuglelarver hen over vinteren. Så når du ’rydder op’ i plantekasserne, risikerer du at fjerne sommerfuglenes små æg og larver.

At plante på altanen eller i plantekasser er en skøn aktivitet sammen med børn. Foto: Miljøpunkt Østerbro

5. Sæt redekasser op til flagermus

Flagermus har faktisk ikke noget imod at bo helt tæt på mennesker. Når flagermusene går i hi om vinteren, overvintrer de gerne på utætte loftsrum eller i gamle huse med sprækker og revner. Men i dag er der ikke mange utætte gamle huse tilbage, og der er også mangel på gamle hule træer. En flagermuskasse kan derfor være med til at give de små flyvende pattedyr et tiltrængt sted at yngle og hvile om sommeren, og måske endda overvintre om vinteren.

Ligesom med insekthoteller kan du enten købe eller selv bygge flagermuskassen. Kassen skal hænge i mindst fire meters højde og må ikke hænge i direkte sollys – så bliver det for varmt om sommeren.

Læs hvordan du bygger en flagermuskasse hos Naturfamilier her: ”Byg en flagermuskasse” 

6. Sæt en skål vand frem

Alt levende har brug for vand, og det gælder også sommerfugle, insekter, og bier.

Det er derfor en god ide at huske at sætte en lille skål med vand frem på altanen. Det kan f.eks. være et lille fad eller en underskål. Sørg for at der er en lille kant at sidde på, eller læg et par sten eller et stykke træ i bunden. Så har insekterne noget at kravle op på, hvis de skvatter i.

Du kan sagtens få en vild og frodig taghave eller altan, selvom du bor midt på stenbroen. Foto: Miljøpunkt Østerbro

7. Undgå brug af sprøjtemidler

Ukrudtsmidler og sprøjtegifte dræber ikke kun uønsket ukrudt og skadedyr. De rammer hele økosystemet i haven eller på altanen, og er samtidig farlige for både grundvandet og vores egen sundhed.

Danmarks Naturfredningsforening har lavet en guide til, hvordan du får en smuk have eller altan helt uden brug af sprøjtegift, inkl. tips til hvordan du ellers kan slippe af med ukrudt, snegle eller bladlus: ”Sådan får du en giftfri have”

Du kan også tilmelde din vilde altan projektet Slip Haven Fri. Så får du vejledning til mere biodiversitet på altanen, og du får også en flot sticker, der viser, at du hjælper biodiversiteten på vej.

Læs meget mere om hvad du kan høre for biodiversiteten, der hvor du bor, på Miljøstyrelsens hjemmeside.

Læs også:

Guide Nyhed

Tips til en mere bæredygtig jul

Julepynt på gaderne og duften af gløgg på cafeerne minder os om, at julen er på vej. Men julen koster ikke bare mange penge, den sætter også et stort fodaftryk ift. ressourceforbrug, CO2-udledning og madspild. Så gør julen så grøn, som du kan. Her er et par tips til en mere bæredygtig jul, så du undgår den helt store forbrugsfest, uden at gå på kompromis med julehyggen. Vi har gode råd om klimakærlig julemad, genbrugelig gaveindpakning, kreative julegaver og meget mere.

Seneste nyt

Instagram

Kommer du forbi Kildevæld Kulturcenter her i løbet af sommeren, så hils på ‘Rav’ - den nye magiske skulptur, der også fungerer som levested for vilde insekter og bier 🐝 

 
Insekthotellet er lavet af lokale Østerbro-borgere, et par kunstnere og @bybi.dk, som en del af det større projekt, som vi i Miljøpunkt Østerbro og Kildevæld Kulturcenterhar fået støtte til af #Biodiversitetspuljen 🍀 

Vi er nemlig i gang med at øge biodiversiteten foran kulturcentret og omdanne det ellers lidt kedelige fliserareal til en grønnere oase med en masse hjemmehørende planter til gavn for både mennesker, bier og andre insekter 🦋🪲🐞🕷️

1.A og 1.B fra Kildevældsskolen har allerede været med til at plante en masse i de nybyggede plantekasser foran cafeen, og lørdag den 20. juni blev insekthotellet Rav lavet med hjælp fra en masse lokale børn og voksne. Som tak for at hjælpe med at bygge skulpturen modtog deltagerne et glas honning lavet af byens bier. Men honningen kommer med forpligtelser: Man skal dele den med nogen man holder af og man skal plante en blomst som tak til bierne. Derfor plantede de mange deltagere en masse hjemmehørende stauder på den nye jordhøj. Stauder kommer igen år efter år og kan give mad og levesteder til byens bier og insekter både nu og fremover 💚
‘Rav’ er lavet og navngivet som en del af en gammel nordisk tradition, hvor bier blev set som en del af fællesskabet, og hver hustand havde en bistade dekoreret med et menneskeansigt 🧒👦

Der kommer flere workshops og aktiviteter, hvor du også kan bidage til biodiversiteten efter sommerferien. Men kig allerede nu forbi Kildevæld Kulturcenter i det gode vejr og tag godt i mod ‘Rav’ og de mange grønne planter 🌱 

Tak til #Biodiversitetspuljen og @vi_er_oesterbro for at gøre disse ting mulige 💚🫶
Kommer du forbi Kildevæld Kulturcenter her i løbet af sommeren, så hils på ‘Rav’ - den nye magiske skulptur, der også fungerer som levested for vilde insekter og bier 🐝 

 
Insekthotellet er lavet af lokale Østerbro-borgere, et par kunstnere og @bybi.dk, som en del af det større projekt, som vi i Miljøpunkt Østerbro og Kildevæld Kulturcenterhar fået støtte til af #Biodiversitetspuljen 🍀 

Vi er nemlig i gang med at øge biodiversiteten foran kulturcentret og omdanne det ellers lidt kedelige fliserareal til en grønnere oase med en masse hjemmehørende planter til gavn for både mennesker, bier og andre insekter 🦋🪲🐞🕷️

1.A og 1.B fra Kildevældsskolen har allerede været med til at plante en masse i de nybyggede plantekasser foran cafeen, og lørdag den 20. juni blev insekthotellet Rav lavet med hjælp fra en masse lokale børn og voksne. Som tak for at hjælpe med at bygge skulpturen modtog deltagerne et glas honning lavet af byens bier. Men honningen kommer med forpligtelser: Man skal dele den med nogen man holder af og man skal plante en blomst som tak til bierne. Derfor plantede de mange deltagere en masse hjemmehørende stauder på den nye jordhøj. Stauder kommer igen år efter år og kan give mad og levesteder til byens bier og insekter både nu og fremover 💚
‘Rav’ er lavet og navngivet som en del af en gammel nordisk tradition, hvor bier blev set som en del af fællesskabet, og hver hustand havde en bistade dekoreret med et menneskeansigt 🧒👦

Der kommer flere workshops og aktiviteter, hvor du også kan bidage til biodiversiteten efter sommerferien. Men kig allerede nu forbi Kildevæld Kulturcenter i det gode vejr og tag godt i mod ‘Rav’ og de mange grønne planter 🌱 

Tak til #Biodiversitetspuljen og @vi_er_oesterbro for at gøre disse ting mulige 💚🫶
Kommer du forbi Kildevæld Kulturcenter her i løbet af sommeren, så hils på ‘Rav’ - den nye magiske skulptur, der også fungerer som levested for vilde insekter og bier 🐝 

 
Insekthotellet er lavet af lokale Østerbro-borgere, et par kunstnere og @bybi.dk, som en del af det større projekt, som vi i Miljøpunkt Østerbro og Kildevæld Kulturcenterhar fået støtte til af #Biodiversitetspuljen 🍀 

Vi er nemlig i gang med at øge biodiversiteten foran kulturcentret og omdanne det ellers lidt kedelige fliserareal til en grønnere oase med en masse hjemmehørende planter til gavn for både mennesker, bier og andre insekter 🦋🪲🐞🕷️

1.A og 1.B fra Kildevældsskolen har allerede været med til at plante en masse i de nybyggede plantekasser foran cafeen, og lørdag den 20. juni blev insekthotellet Rav lavet med hjælp fra en masse lokale børn og voksne. Som tak for at hjælpe med at bygge skulpturen modtog deltagerne et glas honning lavet af byens bier. Men honningen kommer med forpligtelser: Man skal dele den med nogen man holder af og man skal plante en blomst som tak til bierne. Derfor plantede de mange deltagere en masse hjemmehørende stauder på den nye jordhøj. Stauder kommer igen år efter år og kan give mad og levesteder til byens bier og insekter både nu og fremover 💚
‘Rav’ er lavet og navngivet som en del af en gammel nordisk tradition, hvor bier blev set som en del af fællesskabet, og hver hustand havde en bistade dekoreret med et menneskeansigt 🧒👦

Der kommer flere workshops og aktiviteter, hvor du også kan bidage til biodiversiteten efter sommerferien. Men kig allerede nu forbi Kildevæld Kulturcenter i det gode vejr og tag godt i mod ‘Rav’ og de mange grønne planter 🌱 

Tak til #Biodiversitetspuljen og @vi_er_oesterbro for at gøre disse ting mulige 💚🫶
Kommer du forbi Kildevæld Kulturcenter her i løbet af sommeren, så hils på ‘Rav’ - den nye magiske skulptur, der også fungerer som levested for vilde insekter og bier 🐝 

 
Insekthotellet er lavet af lokale Østerbro-borgere, et par kunstnere og @bybi.dk, som en del af det større projekt, som vi i Miljøpunkt Østerbro og Kildevæld Kulturcenterhar fået støtte til af #Biodiversitetspuljen 🍀 

Vi er nemlig i gang med at øge biodiversiteten foran kulturcentret og omdanne det ellers lidt kedelige fliserareal til en grønnere oase med en masse hjemmehørende planter til gavn for både mennesker, bier og andre insekter 🦋🪲🐞🕷️

1.A og 1.B fra Kildevældsskolen har allerede været med til at plante en masse i de nybyggede plantekasser foran cafeen, og lørdag den 20. juni blev insekthotellet Rav lavet med hjælp fra en masse lokale børn og voksne. Som tak for at hjælpe med at bygge skulpturen modtog deltagerne et glas honning lavet af byens bier. Men honningen kommer med forpligtelser: Man skal dele den med nogen man holder af og man skal plante en blomst som tak til bierne. Derfor plantede de mange deltagere en masse hjemmehørende stauder på den nye jordhøj. Stauder kommer igen år efter år og kan give mad og levesteder til byens bier og insekter både nu og fremover 💚
‘Rav’ er lavet og navngivet som en del af en gammel nordisk tradition, hvor bier blev set som en del af fællesskabet, og hver hustand havde en bistade dekoreret med et menneskeansigt 🧒👦

Der kommer flere workshops og aktiviteter, hvor du også kan bidage til biodiversiteten efter sommerferien. Men kig allerede nu forbi Kildevæld Kulturcenter i det gode vejr og tag godt i mod ‘Rav’ og de mange grønne planter 🌱 

Tak til #Biodiversitetspuljen og @vi_er_oesterbro for at gøre disse ting mulige 💚🫶
Kommer du forbi Kildevæld Kulturcenter her i løbet af sommeren, så hils på ‘Rav’ - den nye magiske skulptur, der også fungerer som levested for vilde insekter og bier 🐝 

 
Insekthotellet er lavet af lokale Østerbro-borgere, et par kunstnere og @bybi.dk, som en del af det større projekt, som vi i Miljøpunkt Østerbro og Kildevæld Kulturcenterhar fået støtte til af #Biodiversitetspuljen 🍀 

Vi er nemlig i gang med at øge biodiversiteten foran kulturcentret og omdanne det ellers lidt kedelige fliserareal til en grønnere oase med en masse hjemmehørende planter til gavn for både mennesker, bier og andre insekter 🦋🪲🐞🕷️

1.A og 1.B fra Kildevældsskolen har allerede været med til at plante en masse i de nybyggede plantekasser foran cafeen, og lørdag den 20. juni blev insekthotellet Rav lavet med hjælp fra en masse lokale børn og voksne. Som tak for at hjælpe med at bygge skulpturen modtog deltagerne et glas honning lavet af byens bier. Men honningen kommer med forpligtelser: Man skal dele den med nogen man holder af og man skal plante en blomst som tak til bierne. Derfor plantede de mange deltagere en masse hjemmehørende stauder på den nye jordhøj. Stauder kommer igen år efter år og kan give mad og levesteder til byens bier og insekter både nu og fremover 💚
‘Rav’ er lavet og navngivet som en del af en gammel nordisk tradition, hvor bier blev set som en del af fællesskabet, og hver hustand havde en bistade dekoreret med et menneskeansigt 🧒👦

Der kommer flere workshops og aktiviteter, hvor du også kan bidage til biodiversiteten efter sommerferien. Men kig allerede nu forbi Kildevæld Kulturcenter i det gode vejr og tag godt i mod ‘Rav’ og de mange grønne planter 🌱 

Tak til #Biodiversitetspuljen og @vi_er_oesterbro for at gøre disse ting mulige 💚🫶
Kommer du forbi Kildevæld Kulturcenter her i løbet af sommeren, så hils på ‘Rav’ - den nye magiske skulptur, der også fungerer som levested for vilde insekter og bier 🐝 Insekthotellet er lavet af lokale Østerbro-borgere, et par kunstnere og @bybi.dk, som en del af det større projekt, som vi i Miljøpunkt Østerbro og Kildevæld Kulturcenterhar fået støtte til af #Biodiversitetspuljen 🍀 Vi er nemlig i gang med at øge biodiversiteten foran kulturcentret og omdanne det ellers lidt kedelige fliserareal til en grønnere oase med en masse hjemmehørende planter til gavn for både mennesker, bier og andre insekter 🦋🪲🐞🕷️ 1.A og 1.B fra Kildevældsskolen har allerede været med til at plante en masse i de nybyggede plantekasser foran cafeen, og lørdag den 20. juni blev insekthotellet Rav lavet med hjælp fra en masse lokale børn og voksne. Som tak for at hjælpe med at bygge skulpturen modtog deltagerne et glas honning lavet af byens bier. Men honningen kommer med forpligtelser: Man skal dele den med nogen man holder af og man skal plante en blomst som tak til bierne. Derfor plantede de mange deltagere en masse hjemmehørende stauder på den nye jordhøj. Stauder kommer igen år efter år og kan give mad og levesteder til byens bier og insekter både nu og fremover 💚 ‘Rav’ er lavet og navngivet som en del af en gammel nordisk tradition, hvor bier blev set som en del af fællesskabet, og hver hustand havde en bistade dekoreret med et menneskeansigt 🧒👦 Der kommer flere workshops og aktiviteter, hvor du også kan bidage til biodiversiteten efter sommerferien. Men kig allerede nu forbi Kildevæld Kulturcenter i det gode vejr og tag godt i mod ‘Rav’ og de mange grønne planter 🌱 Tak til #Biodiversitetspuljen og @vi_er_oesterbro for at gøre disse ting mulige 💚🫶
2 måneder ago
View on Instagram |
1/9
Tak for en rigtig hyggelig sanketur og fællesspisning med solskin og godt humør i går i Kildevæld Kulturcenter 🌞 Ved langbordet spiste vi falafler med brød og tre forskellige mættende salater, og inden fællesspisningen sankede vi nogle af de spiselige planter, som vi havde tilføjet i dagens menu, bl.a. perikon, skvalderkålsblade og -blomster, Bellis, brændenælde og hyldeblomster.

Arrangementet er en del af Det vildt grønne Kildevæld. Tak til @nordeafonden @vi_er_oesterbro og #biodiversitetspuljen for at støtte projektet 🍀
Tak for en rigtig hyggelig sanketur og fællesspisning med solskin og godt humør i går i Kildevæld Kulturcenter 🌞 Ved langbordet spiste vi falafler med brød og tre forskellige mættende salater, og inden fællesspisningen sankede vi nogle af de spiselige planter, som vi havde tilføjet i dagens menu, bl.a. perikon, skvalderkålsblade og -blomster, Bellis, brændenælde og hyldeblomster.

Arrangementet er en del af Det vildt grønne Kildevæld. Tak til @nordeafonden @vi_er_oesterbro og #biodiversitetspuljen for at støtte projektet 🍀
Tak for en rigtig hyggelig sanketur og fællesspisning med solskin og godt humør i går i Kildevæld Kulturcenter 🌞 Ved langbordet spiste vi falafler med brød og tre forskellige mættende salater, og inden fællesspisningen sankede vi nogle af de spiselige planter, som vi havde tilføjet i dagens menu, bl.a. perikon, skvalderkålsblade og -blomster, Bellis, brændenælde og hyldeblomster.

Arrangementet er en del af Det vildt grønne Kildevæld. Tak til @nordeafonden @vi_er_oesterbro og #biodiversitetspuljen for at støtte projektet 🍀
Tak for en rigtig hyggelig sanketur og fællesspisning med solskin og godt humør i går i Kildevæld Kulturcenter 🌞 Ved langbordet spiste vi falafler med brød og tre forskellige mættende salater, og inden fællesspisningen sankede vi nogle af de spiselige planter, som vi havde tilføjet i dagens menu, bl.a. perikon, skvalderkålsblade og -blomster, Bellis, brændenælde og hyldeblomster.

Arrangementet er en del af Det vildt grønne Kildevæld. Tak til @nordeafonden @vi_er_oesterbro og #biodiversitetspuljen for at støtte projektet 🍀
Tak for en rigtig hyggelig sanketur og fællesspisning med solskin og godt humør i går i Kildevæld Kulturcenter 🌞 Ved langbordet spiste vi falafler med brød og tre forskellige mættende salater, og inden fællesspisningen sankede vi nogle af de spiselige planter, som vi havde tilføjet i dagens menu, bl.a. perikon, skvalderkålsblade og -blomster, Bellis, brændenælde og hyldeblomster.

Arrangementet er en del af Det vildt grønne Kildevæld. Tak til @nordeafonden @vi_er_oesterbro og #biodiversitetspuljen for at støtte projektet 🍀
Tak for en rigtig hyggelig sanketur og fællesspisning med solskin og godt humør i går i Kildevæld Kulturcenter 🌞 Ved langbordet spiste vi falafler med brød og tre forskellige mættende salater, og inden fællesspisningen sankede vi nogle af de spiselige planter, som vi havde tilføjet i dagens menu, bl.a. perikon, skvalderkålsblade og -blomster, Bellis, brændenælde og hyldeblomster.

Arrangementet er en del af Det vildt grønne Kildevæld. Tak til @nordeafonden @vi_er_oesterbro og #biodiversitetspuljen for at støtte projektet 🍀
Tak for en rigtig hyggelig sanketur og fællesspisning med solskin og godt humør i går i Kildevæld Kulturcenter 🌞 Ved langbordet spiste vi falafler med brød og tre forskellige mættende salater, og inden fællesspisningen sankede vi nogle af de spiselige planter, som vi havde tilføjet i dagens menu, bl.a. perikon, skvalderkålsblade og -blomster, Bellis, brændenælde og hyldeblomster.

Arrangementet er en del af Det vildt grønne Kildevæld. Tak til @nordeafonden @vi_er_oesterbro og #biodiversitetspuljen for at støtte projektet 🍀
Tak for en rigtig hyggelig sanketur og fællesspisning med solskin og godt humør i går i Kildevæld Kulturcenter 🌞 Ved langbordet spiste vi falafler med brød og tre forskellige mættende salater, og inden fællesspisningen sankede vi nogle af de spiselige planter, som vi havde tilføjet i dagens menu, bl.a. perikon, skvalderkålsblade og -blomster, Bellis, brændenælde og hyldeblomster.

Arrangementet er en del af Det vildt grønne Kildevæld. Tak til @nordeafonden @vi_er_oesterbro og #biodiversitetspuljen for at støtte projektet 🍀
Tak for en rigtig hyggelig sanketur og fællesspisning med solskin og godt humør i går i Kildevæld Kulturcenter 🌞 Ved langbordet spiste vi falafler med brød og tre forskellige mættende salater, og inden fællesspisningen sankede vi nogle af de spiselige planter, som vi havde tilføjet i dagens menu, bl.a. perikon, skvalderkålsblade og -blomster, Bellis, brændenælde og hyldeblomster. Arrangementet er en del af Det vildt grønne Kildevæld. Tak til @nordeafonden @vi_er_oesterbro og #biodiversitetspuljen for at støtte projektet 🍀
2 måneder ago
View on Instagram |
2/9
Kom med på sanketur og til fællesspisning onsdag den 24. juni. kl. 16:30-19:00.

Vi starter kl. 16:30 med en sanketur i Kildevæld Kulturcenters lokalområde, hvor vi får øjnene op for, hvilke spiselige planter, der findes lige omkring os. 

Til fællesspisningen kl 17:30 vil der blive serveret en plantebaseret ret med vilde planter, som er sanket på forhånd i lokalområdet. Retten består af falafler, kartoffelsalat, bønnesalat, frisk salat, syltede vilde planter og brød.

Det vi sanker på turen er til at tage med hjem til eget forbrug, så husk din egen kurv, bøtte eller pose. Planterne, vi finder, er tilberedt i maden, som vi skal spise sammen ved langbordet, så du får god inspiration til at tilberede netop de planter, du får med dig hjem.

Praktisk:
🌱 Vi starter sanketuren ved Kildevæld Kulturcenter kl. 16:30 og går på jagt efter vilde planter i lokalområdet. 
🌱 Maden serveres i Kildevæld Kulturcenter kl 17:30.
🌱 Sanketuren og fællesspisning er gratis med støtte fra Nordea-fonden, men for at sikre sig en plads, skal man have en billet, så vi ved hvor meget mad vi skal lave.
🌱 Skaf din billet via Billetto (arrangementet hedder “Falafel med brød + sank og sylt”)

Arrangementet er et samarbejde mellem Kildevæld Kulturcenter og Miljøpunkt Østerbro og er en del af Det Vildt Grønne Kild, som er støttet af @nordeafonden og Østerbro Lokaludvalg (@vi_er_oesterbro )
Kom med på sanketur og til fællesspisning onsdag den 24. juni. kl. 16:30-19:00. Vi starter kl. 16:30 med en sanketur i Kildevæld Kulturcenters lokalområde, hvor vi får øjnene op for, hvilke spiselige planter, der findes lige omkring os. Til fællesspisningen kl 17:30 vil der blive serveret en plantebaseret ret med vilde planter, som er sanket på forhånd i lokalområdet. Retten består af falafler, kartoffelsalat, bønnesalat, frisk salat, syltede vilde planter og brød. Det vi sanker på turen er til at tage med hjem til eget forbrug, så husk din egen kurv, bøtte eller pose. Planterne, vi finder, er tilberedt i maden, som vi skal spise sammen ved langbordet, så du får god inspiration til at tilberede netop de planter, du får med dig hjem. Praktisk: 🌱 Vi starter sanketuren ved Kildevæld Kulturcenter kl. 16:30 og går på jagt efter vilde planter i lokalområdet. 🌱 Maden serveres i Kildevæld Kulturcenter kl 17:30. 🌱 Sanketuren og fællesspisning er gratis med støtte fra Nordea-fonden, men for at sikre sig en plads, skal man have en billet, så vi ved hvor meget mad vi skal lave. 🌱 Skaf din billet via Billetto (arrangementet hedder “Falafel med brød + sank og sylt”) Arrangementet er et samarbejde mellem Kildevæld Kulturcenter og Miljøpunkt Østerbro og er en del af Det Vildt Grønne Kild, som er støttet af @nordeafonden og Østerbro Lokaludvalg (@vi_er_oesterbro )
2 måneder ago
View on Instagram |
3/9
Kæmpe TAK til Østerbro Lokaludvalg @vi_er_oesterbro for endnu en fantastisk #østerbroweekend 💚🍀☀️🌷Som altid har weekenden budt på underholdning og god musik, gode politiske debatter om, hvad vi ønsker for vores bydel og mulighed for at møde mange af de lokale foreninger og ildsjæle, der er med til at præge Østerbro. Bare tak 🙏🏼🍀💚🌼

PS: Hvis du skynder dig, kan du stadig lige nå at få det sidste med af byfesten: der er jazzmusik indtil kl. 15 🎶🎷
Kæmpe TAK til Østerbro Lokaludvalg @vi_er_oesterbro for endnu en fantastisk #østerbroweekend 💚🍀☀️🌷Som altid har weekenden budt på underholdning og god musik, gode politiske debatter om, hvad vi ønsker for vores bydel og mulighed for at møde mange af de lokale foreninger og ildsjæle, der er med til at præge Østerbro. Bare tak 🙏🏼🍀💚🌼

PS: Hvis du skynder dig, kan du stadig lige nå at få det sidste med af byfesten: der er jazzmusik indtil kl. 15 🎶🎷
Kæmpe TAK til Østerbro Lokaludvalg @vi_er_oesterbro for endnu en fantastisk #østerbroweekend 💚🍀☀️🌷Som altid har weekenden budt på underholdning og god musik, gode politiske debatter om, hvad vi ønsker for vores bydel og mulighed for at møde mange af de lokale foreninger og ildsjæle, der er med til at præge Østerbro. Bare tak 🙏🏼🍀💚🌼

PS: Hvis du skynder dig, kan du stadig lige nå at få det sidste med af byfesten: der er jazzmusik indtil kl. 15 🎶🎷
Kæmpe TAK til Østerbro Lokaludvalg @vi_er_oesterbro for endnu en fantastisk #østerbroweekend 💚🍀☀️🌷Som altid har weekenden budt på underholdning og god musik, gode politiske debatter om, hvad vi ønsker for vores bydel og mulighed for at møde mange af de lokale foreninger og ildsjæle, der er med til at præge Østerbro. Bare tak 🙏🏼🍀💚🌼

PS: Hvis du skynder dig, kan du stadig lige nå at få det sidste med af byfesten: der er jazzmusik indtil kl. 15 🎶🎷
Kæmpe TAK til Østerbro Lokaludvalg @vi_er_oesterbro for endnu en fantastisk #østerbroweekend 💚🍀☀️🌷Som altid har weekenden budt på underholdning og god musik, gode politiske debatter om, hvad vi ønsker for vores bydel og mulighed for at møde mange af de lokale foreninger og ildsjæle, der er med til at præge Østerbro. Bare tak 🙏🏼🍀💚🌼

PS: Hvis du skynder dig, kan du stadig lige nå at få det sidste med af byfesten: der er jazzmusik indtil kl. 15 🎶🎷
Kæmpe TAK til Østerbro Lokaludvalg @vi_er_oesterbro for endnu en fantastisk #østerbroweekend 💚🍀☀️🌷Som altid har weekenden budt på underholdning og god musik, gode politiske debatter om, hvad vi ønsker for vores bydel og mulighed for at møde mange af de lokale foreninger og ildsjæle, der er med til at præge Østerbro. Bare tak 🙏🏼🍀💚🌼

PS: Hvis du skynder dig, kan du stadig lige nå at få det sidste med af byfesten: der er jazzmusik indtil kl. 15 🎶🎷
Kæmpe TAK til Østerbro Lokaludvalg @vi_er_oesterbro for endnu en fantastisk #østerbroweekend 💚🍀☀️🌷Som altid har weekenden budt på underholdning og god musik, gode politiske debatter om, hvad vi ønsker for vores bydel og mulighed for at møde mange af de lokale foreninger og ildsjæle, der er med til at præge Østerbro. Bare tak 🙏🏼🍀💚🌼

PS: Hvis du skynder dig, kan du stadig lige nå at få det sidste med af byfesten: der er jazzmusik indtil kl. 15 🎶🎷
Kæmpe TAK til Østerbro Lokaludvalg @vi_er_oesterbro for endnu en fantastisk #østerbroweekend 💚🍀☀️🌷Som altid har weekenden budt på underholdning og god musik, gode politiske debatter om, hvad vi ønsker for vores bydel og mulighed for at møde mange af de lokale foreninger og ildsjæle, der er med til at præge Østerbro. Bare tak 🙏🏼🍀💚🌼

PS: Hvis du skynder dig, kan du stadig lige nå at få det sidste med af byfesten: der er jazzmusik indtil kl. 15 🎶🎷
Kæmpe TAK til Østerbro Lokaludvalg @vi_er_oesterbro for endnu en fantastisk #østerbroweekend 💚🍀☀️🌷Som altid har weekenden budt på underholdning og god musik, gode politiske debatter om, hvad vi ønsker for vores bydel og mulighed for at møde mange af de lokale foreninger og ildsjæle, der er med til at præge Østerbro. Bare tak 🙏🏼🍀💚🌼

PS: Hvis du skynder dig, kan du stadig lige nå at få det sidste med af byfesten: der er jazzmusik indtil kl. 15 🎶🎷
Kæmpe TAK til Østerbro Lokaludvalg @vi_er_oesterbro for endnu en fantastisk #østerbroweekend 💚🍀☀️🌷Som altid har weekenden budt på underholdning og god musik, gode politiske debatter om, hvad vi ønsker for vores bydel og mulighed for at møde mange af de lokale foreninger og ildsjæle, der er med til at præge Østerbro. Bare tak 🙏🏼🍀💚🌼 PS: Hvis du skynder dig, kan du stadig lige nå at få det sidste med af byfesten: der er jazzmusik indtil kl. 15 🎶🎷
3 måneder ago
View on Instagram |
4/9
Kom til fyraftensmøde om solceller! Mange boligforeninger på Østerbro og i København vil have glæde af solceller på taget. Kom til gratis fyraftensmøde med @koebenhavnskommune, @vi_er_oesterbro og Miljøpunkt Østerbro og bliv klogere på, hvordan en rådgiver kan undersøge potentialet for solceller på jeres etageboligejendom, og hvilke tilskud I kan søge hos Københavns Kommune. Det er torsdag den 21. maj kl. 17-18.30 i Østerbrohuset i Århusgade. Læs mere på www.miljopunktosterbro.dk #solceller #bæredygtigby #bæredygtighed #københavn #østerbro
Kom til fyraftensmøde om solceller! Mange boligforeninger på Østerbro og i København vil have glæde af solceller på taget. Kom til gratis fyraftensmøde med @koebenhavnskommune, @vi_er_oesterbro og Miljøpunkt Østerbro og bliv klogere på, hvordan en rådgiver kan undersøge potentialet for solceller på jeres etageboligejendom, og hvilke tilskud I kan søge hos Københavns Kommune. Det er torsdag den 21. maj kl. 17-18.30 i Østerbrohuset i Århusgade. Læs mere på www.miljopunktosterbro.dk #solceller #bæredygtigby #bæredygtighed #københavn #østerbro
3 måneder ago
View on Instagram |
5/9
Stemningsbilleder fra en hyggelig forårsfest ved @oesterbrohuset i torsdags, den 23. april, hvor der var pakkeleg med fund fra bytterummet, honningceremoni og indvielse af insektskulptur af @bybi.dk og frøbombeworkshop og mange gode snakke med de besøgende 🌱💚
Stemningsbilleder fra en hyggelig forårsfest ved @oesterbrohuset i torsdags, den 23. april, hvor der var pakkeleg med fund fra bytterummet, honningceremoni og indvielse af insektskulptur af @bybi.dk og frøbombeworkshop og mange gode snakke med de besøgende 🌱💚
Stemningsbilleder fra en hyggelig forårsfest ved @oesterbrohuset i torsdags, den 23. april, hvor der var pakkeleg med fund fra bytterummet, honningceremoni og indvielse af insektskulptur af @bybi.dk og frøbombeworkshop og mange gode snakke med de besøgende 🌱💚
Stemningsbilleder fra en hyggelig forårsfest ved @oesterbrohuset i torsdags, den 23. april, hvor der var pakkeleg med fund fra bytterummet, honningceremoni og indvielse af insektskulptur af @bybi.dk og frøbombeworkshop og mange gode snakke med de besøgende 🌱💚
Stemningsbilleder fra en hyggelig forårsfest ved @oesterbrohuset i torsdags, den 23. april, hvor der var pakkeleg med fund fra bytterummet, honningceremoni og indvielse af insektskulptur af @bybi.dk og frøbombeworkshop og mange gode snakke med de besøgende 🌱💚
Stemningsbilleder fra en hyggelig forårsfest ved @oesterbrohuset i torsdags, den 23. april, hvor der var pakkeleg med fund fra bytterummet, honningceremoni og indvielse af insektskulptur af @bybi.dk og frøbombeworkshop og mange gode snakke med de besøgende 🌱💚
4 måneder ago
View on Instagram |
6/9
Mangler du inspiration til, hvordan du kan være med til at gøre Østerbro grønnere og mere bæredygtig? 🌱

Så kom til Miljøpunkt Østerbros åbne årsmøde mandag d. 16. marts kl. 17.00 i Kildevæld Kulturcenter. 

Her kan du møde lokale ildsjæle, høre om grønne borgerinitiativer på Østerbro – og få inspiration til, hvordan du selv kan engagere dig. 

Du kan blandt andet høre om Plantebanden, der har lavet en prepper-have i Århusgade og @ploggingkbh der laver affaldsindsamlinger i vores bydel 🌻♻️

Vi serverer en gratis sandwich undervejs. For at vide hvor mange sandwiches, vi skal købe, er tilmelding nødvendig. Skriv en mail til info@miljopunkt-osterbro.dk for at tilmelde dig.
Mangler du inspiration til, hvordan du kan være med til at gøre Østerbro grønnere og mere bæredygtig? 🌱 Så kom til Miljøpunkt Østerbros åbne årsmøde mandag d. 16. marts kl. 17.00 i Kildevæld Kulturcenter. Her kan du møde lokale ildsjæle, høre om grønne borgerinitiativer på Østerbro – og få inspiration til, hvordan du selv kan engagere dig. Du kan blandt andet høre om Plantebanden, der har lavet en prepper-have i Århusgade og @ploggingkbh der laver affaldsindsamlinger i vores bydel 🌻♻️ Vi serverer en gratis sandwich undervejs. For at vide hvor mange sandwiches, vi skal købe, er tilmelding nødvendig. Skriv en mail til info@miljopunkt-osterbro.dk for at tilmelde dig.
5 måneder ago
View on Instagram |
7/9
I søndags havde vi en hyggelig plantefarvningsworkshop til Arts & Crafts Festival i Kildevæld Kulturcenter 🧶✨

Vi eksperimenterede med at farve garn med løgskaller, ellekogler, kraprod og rustvand. Der kom en masse fine farver og farvekombinationer ud af plantefarverne, blandt andet flere nuancer af gul, rød og brun, og rustvandet gave flotte mørkegrøn, mørkegrå og sorte nuancer.

Tak til alle, der kom! Vi håber at der kommer en masse fine strikke- eller hækleprojekter ud af det nyfarvede garn.

Følg med her eller i vores nyhedsbrev (tilmeld dig via miljopunktosterbro.dk) for at få nyheder om kommende events.
I søndags havde vi en hyggelig plantefarvningsworkshop til Arts & Crafts Festival i Kildevæld Kulturcenter 🧶✨

Vi eksperimenterede med at farve garn med løgskaller, ellekogler, kraprod og rustvand. Der kom en masse fine farver og farvekombinationer ud af plantefarverne, blandt andet flere nuancer af gul, rød og brun, og rustvandet gave flotte mørkegrøn, mørkegrå og sorte nuancer.

Tak til alle, der kom! Vi håber at der kommer en masse fine strikke- eller hækleprojekter ud af det nyfarvede garn.

Følg med her eller i vores nyhedsbrev (tilmeld dig via miljopunktosterbro.dk) for at få nyheder om kommende events.
I søndags havde vi en hyggelig plantefarvningsworkshop til Arts & Crafts Festival i Kildevæld Kulturcenter 🧶✨

Vi eksperimenterede med at farve garn med løgskaller, ellekogler, kraprod og rustvand. Der kom en masse fine farver og farvekombinationer ud af plantefarverne, blandt andet flere nuancer af gul, rød og brun, og rustvandet gave flotte mørkegrøn, mørkegrå og sorte nuancer.

Tak til alle, der kom! Vi håber at der kommer en masse fine strikke- eller hækleprojekter ud af det nyfarvede garn.

Følg med her eller i vores nyhedsbrev (tilmeld dig via miljopunktosterbro.dk) for at få nyheder om kommende events.
I søndags havde vi en hyggelig plantefarvningsworkshop til Arts & Crafts Festival i Kildevæld Kulturcenter 🧶✨

Vi eksperimenterede med at farve garn med løgskaller, ellekogler, kraprod og rustvand. Der kom en masse fine farver og farvekombinationer ud af plantefarverne, blandt andet flere nuancer af gul, rød og brun, og rustvandet gave flotte mørkegrøn, mørkegrå og sorte nuancer.

Tak til alle, der kom! Vi håber at der kommer en masse fine strikke- eller hækleprojekter ud af det nyfarvede garn.

Følg med her eller i vores nyhedsbrev (tilmeld dig via miljopunktosterbro.dk) for at få nyheder om kommende events.
I søndags havde vi en hyggelig plantefarvningsworkshop til Arts & Crafts Festival i Kildevæld Kulturcenter 🧶✨

Vi eksperimenterede med at farve garn med løgskaller, ellekogler, kraprod og rustvand. Der kom en masse fine farver og farvekombinationer ud af plantefarverne, blandt andet flere nuancer af gul, rød og brun, og rustvandet gave flotte mørkegrøn, mørkegrå og sorte nuancer.

Tak til alle, der kom! Vi håber at der kommer en masse fine strikke- eller hækleprojekter ud af det nyfarvede garn.

Følg med her eller i vores nyhedsbrev (tilmeld dig via miljopunktosterbro.dk) for at få nyheder om kommende events.
I søndags havde vi en hyggelig plantefarvningsworkshop til Arts & Crafts Festival i Kildevæld Kulturcenter 🧶✨

Vi eksperimenterede med at farve garn med løgskaller, ellekogler, kraprod og rustvand. Der kom en masse fine farver og farvekombinationer ud af plantefarverne, blandt andet flere nuancer af gul, rød og brun, og rustvandet gave flotte mørkegrøn, mørkegrå og sorte nuancer.

Tak til alle, der kom! Vi håber at der kommer en masse fine strikke- eller hækleprojekter ud af det nyfarvede garn.

Følg med her eller i vores nyhedsbrev (tilmeld dig via miljopunktosterbro.dk) for at få nyheder om kommende events.
I søndags havde vi en hyggelig plantefarvningsworkshop til Arts & Crafts Festival i Kildevæld Kulturcenter 🧶✨

Vi eksperimenterede med at farve garn med løgskaller, ellekogler, kraprod og rustvand. Der kom en masse fine farver og farvekombinationer ud af plantefarverne, blandt andet flere nuancer af gul, rød og brun, og rustvandet gave flotte mørkegrøn, mørkegrå og sorte nuancer.

Tak til alle, der kom! Vi håber at der kommer en masse fine strikke- eller hækleprojekter ud af det nyfarvede garn.

Følg med her eller i vores nyhedsbrev (tilmeld dig via miljopunktosterbro.dk) for at få nyheder om kommende events.
I søndags havde vi en hyggelig plantefarvningsworkshop til Arts & Crafts Festival i Kildevæld Kulturcenter 🧶✨

Vi eksperimenterede med at farve garn med løgskaller, ellekogler, kraprod og rustvand. Der kom en masse fine farver og farvekombinationer ud af plantefarverne, blandt andet flere nuancer af gul, rød og brun, og rustvandet gave flotte mørkegrøn, mørkegrå og sorte nuancer.

Tak til alle, der kom! Vi håber at der kommer en masse fine strikke- eller hækleprojekter ud af det nyfarvede garn.

Følg med her eller i vores nyhedsbrev (tilmeld dig via miljopunktosterbro.dk) for at få nyheder om kommende events.
I søndags havde vi en hyggelig plantefarvningsworkshop til Arts & Crafts Festival i Kildevæld Kulturcenter 🧶✨

Vi eksperimenterede med at farve garn med løgskaller, ellekogler, kraprod og rustvand. Der kom en masse fine farver og farvekombinationer ud af plantefarverne, blandt andet flere nuancer af gul, rød og brun, og rustvandet gave flotte mørkegrøn, mørkegrå og sorte nuancer.

Tak til alle, der kom! Vi håber at der kommer en masse fine strikke- eller hækleprojekter ud af det nyfarvede garn.

Følg med her eller i vores nyhedsbrev (tilmeld dig via miljopunktosterbro.dk) for at få nyheder om kommende events.
I søndags havde vi en hyggelig plantefarvningsworkshop til Arts & Crafts Festival i Kildevæld Kulturcenter 🧶✨ Vi eksperimenterede med at farve garn med løgskaller, ellekogler, kraprod og rustvand. Der kom en masse fine farver og farvekombinationer ud af plantefarverne, blandt andet flere nuancer af gul, rød og brun, og rustvandet gave flotte mørkegrøn, mørkegrå og sorte nuancer. Tak til alle, der kom! Vi håber at der kommer en masse fine strikke- eller hækleprojekter ud af det nyfarvede garn. Følg med her eller i vores nyhedsbrev (tilmeld dig via miljopunktosterbro.dk) for at få nyheder om kommende events.
8 måneder ago
View on Instagram |
8/9
Drop overforbruget og julepanikken 💚
Julen handler ikke om at finde flest gaver, men om at give de rigtige gaver. Og hvad er bedre end for eksempel en hyggestund eller en fælles oplevelse med én, du holder af? 
Vælg gaver med omtanke, måske noget lokalt produceret, hjemmelavet eller genbrugt – det skal nok skabe glæde hos modtageren og er samtidigt bedre for miljøet🎄
Her er et par ideer 🎁✨#grønnejulegaver #bæredygtigshopping #bæredygtighverdag #jul
Drop overforbruget og julepanikken 💚
Julen handler ikke om at finde flest gaver, men om at give de rigtige gaver. Og hvad er bedre end for eksempel en hyggestund eller en fælles oplevelse med én, du holder af? 
Vælg gaver med omtanke, måske noget lokalt produceret, hjemmelavet eller genbrugt – det skal nok skabe glæde hos modtageren og er samtidigt bedre for miljøet🎄
Her er et par ideer 🎁✨#grønnejulegaver #bæredygtigshopping #bæredygtighverdag #jul
Drop overforbruget og julepanikken 💚
Julen handler ikke om at finde flest gaver, men om at give de rigtige gaver. Og hvad er bedre end for eksempel en hyggestund eller en fælles oplevelse med én, du holder af? 
Vælg gaver med omtanke, måske noget lokalt produceret, hjemmelavet eller genbrugt – det skal nok skabe glæde hos modtageren og er samtidigt bedre for miljøet🎄
Her er et par ideer 🎁✨#grønnejulegaver #bæredygtigshopping #bæredygtighverdag #jul
Drop overforbruget og julepanikken 💚
Julen handler ikke om at finde flest gaver, men om at give de rigtige gaver. Og hvad er bedre end for eksempel en hyggestund eller en fælles oplevelse med én, du holder af? 
Vælg gaver med omtanke, måske noget lokalt produceret, hjemmelavet eller genbrugt – det skal nok skabe glæde hos modtageren og er samtidigt bedre for miljøet🎄
Her er et par ideer 🎁✨#grønnejulegaver #bæredygtigshopping #bæredygtighverdag #jul
Drop overforbruget og julepanikken 💚
Julen handler ikke om at finde flest gaver, men om at give de rigtige gaver. Og hvad er bedre end for eksempel en hyggestund eller en fælles oplevelse med én, du holder af? 
Vælg gaver med omtanke, måske noget lokalt produceret, hjemmelavet eller genbrugt – det skal nok skabe glæde hos modtageren og er samtidigt bedre for miljøet🎄
Her er et par ideer 🎁✨#grønnejulegaver #bæredygtigshopping #bæredygtighverdag #jul
Drop overforbruget og julepanikken 💚
Julen handler ikke om at finde flest gaver, men om at give de rigtige gaver. Og hvad er bedre end for eksempel en hyggestund eller en fælles oplevelse med én, du holder af? 
Vælg gaver med omtanke, måske noget lokalt produceret, hjemmelavet eller genbrugt – det skal nok skabe glæde hos modtageren og er samtidigt bedre for miljøet🎄
Her er et par ideer 🎁✨#grønnejulegaver #bæredygtigshopping #bæredygtighverdag #jul
Drop overforbruget og julepanikken 💚 Julen handler ikke om at finde flest gaver, men om at give de rigtige gaver. Og hvad er bedre end for eksempel en hyggestund eller en fælles oplevelse med én, du holder af? Vælg gaver med omtanke, måske noget lokalt produceret, hjemmelavet eller genbrugt – det skal nok skabe glæde hos modtageren og er samtidigt bedre for miljøet🎄 Her er et par ideer 🎁✨#grønnejulegaver #bæredygtigshopping #bæredygtighverdag #jul
9 måneder ago
View on Instagram |
9/9